Wielki Odpust w Jodłowej

Pasterką w noc Bożego Narodzenia rozpoczął się Wielki Odpust w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Potrwa on do 1 stycznia.

Odpust w Jodłowej

W środę o godz. 0.00 miała miejsce główna uroczystość odpustowa w parafii w Jodłowej. W czasie odpustu oprócz codziennych Mszy św. będą sprawowane okolicznościowe nabożeństwa: Droga betlejemska, spotkania Bractwa Dzieciątka Jezus, kolędników misyjnych, jubilatów małżeńskich, dzieci, małżeństw i rodzin proszących o dar potomstwa oraz tych, którzy utracili dzieci.

Nowy kościół w Jodłowej, fot. Ryglice-okolice.pl
Nowy kościół w Jodłowej

Nabożeństwo do Dzieciątka Jezus w Jodłowej sięga swymi początkami przełomu XIX i XX w. Zapoczątkował je jodłowski proboszcz, gorliwy duszpasterz, wielki patriota i poeta ludowy - ks. Ignacy Ziemba.
W Przemyślu Siostry Karmelitanki obdarowały go kapliczką z Dzieciątkiem Jezus. Pokazał ją swoim parafianom i zachęcił do nabożeństwa. Jodłowianie zapalili się od razu do nabożeństwa Dzieciątka i już  wkrótce proboszcz sprowadził większą figurę Dzieciątka. W 1908 r. biskup przemyski nałożył koronę na głowę Dzieciątka. W Świętą Noc Bożego Narodzenia 1971 r., figurkę uroczyście przeniesiono z ołtarza bocznego do ołtarza głównego - dokonał tego arcybiskup Jerzy Ablewicz - ordynariusz tarnowski.

Obecnie kościół w Jodłowej jest jedynym w Polsce sanktuarium ku czci Dzieciątka Jezus. Prace przy budowie sanktuarium rozpoczęto w 1997 r. Po kilku latach wmurowano kamień węgielny, który został przywieziony z Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem. Uroczystość konsekracji nowej świątyni oraz przeniesienie figurki Jezusa dodkonała się w 2008 r.

Dzieciątko przedstawione jest w postawie stojącej, o twarzy niezwykle łagodnej. W lewej ręce trzyma jabłko królewskie /świat/ z krzyżykiem. Prawa dłoń z wyciągniętymi dwoma palcami, podniesiona jest do błogosławieństwa. Na głowie Dzieciątko ma koronę. Figurkę przybiera się w szaty kolorystycznie związane z przeżywanym okresem roku liturgicznego.
W kościele jodłowskim odprawia się specjalne nabożeństwo zwane "Drogą Betlejemską", rozważające 12 tajemnic - zdarzeń z życia Dzieciątka Jezus: zwiastowanie, nawiedzenie, oczekiwanie, narodzenie, nadanie imienia Jezus, pokłon Trzech Mędrców, ofiarowanie, ucieczkę, pobyt w Egipcie, powrót, życie w Nazarecie, nauczanie w świątyni. Rozpoczyna się ono 9 dni przed Bożym Narodzeniem i trwa do uroczystości Trzech Króli.
Począwszy od Mszy św. - Pasterki, rozpoczyna się odpust ku czci Dzieciątka Jezus.

Czytaj także: Kościół i parafia w Jodłowej

Odsłon artykułów:
13499237

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…