Jodłowa. Tomasz Furman drugim chłopem w Polsce

 
W ogólnopolskim konkursie o tytuł Chłopa Roku, 2 miejsce zdobył mieszkaniec Jodłowej - Tomasz Furman.
 
W Racławicach już po raz dziewiętnasty wybrano Chłopa Roku. Został nim Paweł Łapeta z woj. śląskiego. Województwo małopolskie jest jednym z partnerów tej imprezy. Konkursowi towarzyszył Zlot Wojciechów i Bartoszów oraz zorganizowana po raz drugi degustacja małopolskich produktów regionalnych, które mają unijne certyfikaty „Zasmakuj w Małopolsce”.
 
Tomasz Furman, Jodłowa, chłop roku 2013
Tomasz Furman. Fotografia dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Racławice i portalu Raclawice.pl
 
Celem imprezy Wybory Chłopa Roku jest upowszechnianie kultury wiejskiej, prezentacja tradycji, zwyczajów i obyczajów polskiej wsi oraz integracja środowisk wiejskich, a przede wszystkim promocja regionu który reprezentuje każdy z kandydatów. Ta regionalna inicjatywa przez lata nabrała wymiaru ogólnopolskiego.
 
Do rywalizacji o tytuł Chłopa Roku stanęło czterech rolników: Tomasz Furman - Jodłowa, woj. podkarpackie, Artur Góra - Kwaszyn z woj. świętokrzyskiego, Paweł Łapeta - Baby, woj. śląskie i Dawid Pietrasik - Kobyłczyce, woj. śląskie. Z powodów losowych w konkursie nie uczestniczył przedstawiciel Małopolski, nie dojechał także zawodnik z woj. pomorskiego.
 
W konkursie oprócz wiedzy teoretycznej, zawodnicy musieli wykazać się zręcznością w cięciu drewna, wożeniu słomy taczkami i ubijaniu masła. Mieli też z zawiązanymi oczami ocenić, ile waży worek ziemniaków, kapusta i jak długa jest marchewka oraz zaprezentować strój i taniec regionalny z przyśpiewką.
 
Nagrody dostali wszyscy uczestnicy konkursu, pojadą oni m.in. na wycieczkę do Brukseli.
Chłopem roku został Paweł Łapeta. Natomiast Tomasz Furman z Jodłowej zajął wysokie, 2 miejsce. Reprezentował on w ogólnopolskim konkursie gminę Jodłowę, powiat dębicki i województwo podkarpackie.
 
W Racławicach wybrano także po raz drugi Europejskiego Chłopa Roku. Do rywalizacji stanęli: Claudepierre Emilien i Sebastien Poncet (obaj z Francji), Adrian Marius Solcan z Rumunii i Laszlo Markus z Węgier oraz Paweł Łapeta. Zwyciężył Laszlo Markus.
 
Tomasz Furman jest znany w naszej okolicy przede wszystkim jako drużba weselny i wodzirej.
 
Tomasz Furman, chłop roku 2013
Fotografia archiwalna
 
Odsłon artykułów:
13488599

Odwiedza nas 381 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…