poniedziałek, 03 sierpień 2020 14:26

Pożyczki na wysoki procent. Komunikat prokuratury

Napisał

Lichwa to nie tylko pożyczka na wysoki procent, ale także niebezpieczeństwo stania się ofiarą rozboju, wymuszenia, gróźb, czy też  zniszczenia mienia. Przekonało się o tym kilku mieszkańców Tarnowa i powiatu.

Do tarnowskiej komendy Policji od 2018 roku napływały niepokojące informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego. Właściciele nieruchomości jak i ruchomości nie do końca chcieli współpracować z policjantami, którzy próbowali ustalić sprawców  przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku. Policjanci Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami. Jak się okazało trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome jak i nieruchomości. Posuwali się również do przestępstw takich jak rozbój, wymuszenie, groźby, zastraszanie.

W zeszłym tygodniu policjanci wydziału mienia wspólnie z nieetatową grupą realizacyjną z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA). Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych.  Tarnowski sąd przychylił się do tego wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w Areszcie Śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty jakie zostały im postawione określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze, 191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk wyzysk kontrahenta (lichwa)). Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Tarnowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie

W związku z zatrzymaniami osób zajmujących się udzielaniem pożyczek znacznych sum pieniędzy na wysoki procent Wydział dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie poszukuje osób, które mogą być pokrzywdzonymi przez tę grupę. Sprawcy działali w ten sposób, iż pożyczali pieniądze na wysoki procent, a następnie poprzez zastraszanie czy też kierowanie gróźb oraz używając przemocy fizycznej ściągali długi od swoich wierzycieli, jak również przejmowali mienie ruchome od tych osób w postaci: samochodów, maszyn rolniczych. Niewykluczone jest również, że osoby powiązane z tą grupą w wyniku braku spłaty pożyczki przez wierzycieli przejmowały od osób pokrzywdzonych mienie ruchome w innej postaci oraz nieruchomości tj. mieszkania, domy działki. Zatrzymani do tej sprawy przebywają obecnie w Areszcie Śledczym.

Komenda Miejska Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie w związku z prowadzonym śledztwem poszukuje również świadków w tej sprawie oraz osób, które mogą mieć istotne informacje w prowadzonym postępowaniu.

Zarówno pokrzywdzonych, świadków lub osoby chcące przekazać informacje Policji lub Prokuraturze w tej sprawie prosimy o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu KMP w Tarnowie pod numerem telefonu 47 831 1383 lub też z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu 14 6886 207.

Osobom pokrzywdzonym oraz świadkom w tej sprawie zapewniamy bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje –  anonimowość.

Info: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Czytany 834 razy
Odsłon artykułów:
16600680

Odwiedza nas 346 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…