piątek, 10 wrzesień 2021 16:49

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność WiN

Napisała

W piątek 10 września odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność żołnierzy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z placówek Ryglice i Szerzyny.

Organizatorami wydarzenia byli Gmina Ryglice, Instytut Pamięci Narodowej, Powiat Tarnowski, Gmina Szerzyny, Stowarzyszenie ProPatria.

Udział w uroczystości wzięli m.in.: Anna Pieczarka poseł na Sejm RP, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Krakowie Maciej Korkuć, komendant WKU w Tarnowie Andrzej Korytko, komendant Komisariatu Policji w Tuchowie Tomasz Stachurski oraz burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

Powinniśmy pamiętać o tych czasach, kiedy żołnierze i patrioci do końca walczyli z wprowadzaniem komunizmu w Polsce za co przepłacili swoim życiem i zdrowiem

- mówi burmistrz Ryglic.

Jesienią 1945 roku rozpoczęto budowanie lokalnych struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Ryglicką placówką o kryptonimie "Regina" dowodził Kazimierz Zieliński "Zbroja". Wiosną 1946 r. nastąpiło połączenie placówki w Ryglicach z placówką w Szerzynach, a całość otrzymała kryptonim "Zbiornica 11", a jej dowódcą został Józef Mitoraj "Sowiński". Rozpoczęto aktywną działalność przeciwko komunistycznemu aparatowi represji.

24 maja 1946 r. przeprowadzona została najgłośniejsza akcja zbrojna w naszej okolicy. Żołnierze Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z placówek Ryglice i Szerzyny przeprowadzili udaną akcję zbrojną w Ryglicach wymierzoną w komunistyczny aparat represji. Zajęto posterunek Milicji i Urzędu Gminy w Ryglicach, w którym na tle biało-czerwonej flagi zawiesili orła w koronie z wyrwanym sercem.

Inf., fot.: Urząd Miejski w Ryglicach

Zapowiedź wydarzenia: Odsłonięcie tablicy WiN w Ryglicach

Czytaj także: Wolność i Niezawisłość w regionie, WiN w Ryglicach

 

Czytany 289 razy
Odsłon artykułów:
15483451

Odwiedza nas 480 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…