poniedziałek, 20 wrzesień 2021 17:23

Premier Mateusz Morawiecki w Pogórskiej Woli

Napisał

Otwarcie strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej i uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli – w wydarzeniach tych uczestniczył dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Małopolsce Premierowi towarzyszyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita i II wicewojewoda Ryszard Pagacz. 

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z ponad 500 tys. interwencji. Trzeba mieć ogromny hart ducha, żeby tak służyć ludziom. Jesteśmy Wam za to wdzięczni. Wasza praca jest bezcenna, a takimi strażnicami oddajemy hołd Waszej pracy 

– powiedział Premier Mateusz Morawiecki w Dąbrowie Tarnowskiej.

Powstanie nowej komendy powiatowej PSP wyniosło 19 mln zł. Strona rządowa na dofinansowanie tej inwestycji przeznaczyła 17 mln zł.

Z Dąbrowy Tarnowskiej Premier Mateusz Morawiecki udał się do Pogórskiej Woli, gdzie uczczono pamięć Heleny Marusarzówny. Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, w miejscu, gdzie zginęła 23-letnia mistrzyni narciarstwa, kurierka tatrzańska i żołnierka ZWZ-Armii Krajowej.

Helena Marusarzówna w 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed Nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem 

– powiedział Premier Mateusz Morawiecki. Po odczytaniu Apelu Poległych i wykonaniu salwy honorowej, delegacje złożyły kwiaty.

Przed Szkołą Podstawową im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli odsłonięto mural odzwierciedlający przedwojenne zdjęcie niezłomnej Żołnierki.

Inf., fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 219 razy
Odsłon artykułów:
15483505

Odwiedza nas 262 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…