niedziela, 28 listopad 2021 16:50

Sanktuaryjna Orkiestra Dęta w Tuchowie podsumowała 2021 rok

Napisał

Początek roku nie należał do najłatwiejszych ze względu na zakaz organizowania koncertów z udziałem publiczności. Przesuniętym w czasie został koncert bożonarodzeniowy, który przybrał skróconą formę

Wiosenny promyk nadziei

Z czasem obostrzenia stopniowo luzowano, co pozwalało coraz częściej pokazywać się podczas lokalnych uroczystości. Po roku przerwy udało się uświetnić jedną z mszy w trakcie świąt wielkanocnych, tuchowskie uroczystości Bożego Ciała, Gminne Dożynki w Tuchowie, czy niedawno procesję na cmentarz we Wszystkich Świętych.

Mimo niskiej frekwencji na próbach orkiestra potrafiła zmobilizować się, czego owocem było zrealizowanie dwóch ciekawych projektów. W pierwszym włączyliśmy się w akcję Domu Kultury pod hasłem koncertów na trzy niedziele – Na zdrowie, szczęście i pomyślność. Tuchowska orkiestra wystąpiła z okazji Dnia Kobiet, którego hasło brzmiało Piękno kobiety i jej czar. Koncert przygotowywany przez kilka tygodni odbył się w dniu 7 marca i był transmitowany przez internetową telewizję Starnowa.tv.

Kilka tygodni później orkiestra przy współpracy z Akademią Realizacji Dźwięku w Katowicach nagrała studyjnie utwory ze swojego repertuaru.

WOT 2021

W lipcu Lipowe Wzgórze znów witało pielgrzymów przybywających na Wielki Odpust Tuchowski. W wydarzeniu nie zabrakło Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej, która uświetniała wieczorne nabożeństwa. Nie zabrakło też jej koncertu, który odbył się w ramach Wieczoru Maryjnego. Wydarzenie zwieńczyło szósty pełny dzień odpustu, który odbył się pod hasłem Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii.

W związku z powyższym, orkiestra nie mogła pominąć części maryjnej. Koncert rozpoczął się od utworu Ave Maria, który można potraktować jako muzyczne przywitanie się z Matką Bożą Tuchowską.

W segmencie poświęconym tematom religijnym z placu sanktuaryjnego zabrzmiały: Dobra Matko i Królowo, Matko, która nasz znasz, O Maryjo, Jezus swoją Matkę pozostawił oraz Panie proszę przyjdź.

Kolejna część miała charakter rozrywkowy, wśród wokalnych aranżacji znalazły się kompozycje śpiewane przez wielkich polskich artystów. Orkiestra zgromadzonym na koncercie zaprezentowała Dni, których nie znamy Marka Grechuty oraz Lubię wracać tam, gdzie byłem Zbigniewa Wodeckiego. Oba te utwory świetnie wpisują się do czasu, który obecnie przeżywamy. Pandemia przyczynia się do powstawania chorób psychicznych, czego można się ustrzec, jeśli będziemy myśleć z nastawieniem pozytywnym o czekającej nas przyszłości lub wrócić pamięcią, do chwil, które pozwolą na nowo odkryć samego siebie.

Ponadto, w repertuarze orkiestry na tegoroczny koncert odpustowy znalazły się: Mamma Mia, Gonna Fly Now, Circle of life i Polka Party, która ze względu na swoje charakterystyczne zakończenie wlała przybyłym do Tuchowa szeroki uśmiech na twarzy.

Orkiestry dęte dobrem kulturowym Małopolski

W ramach konkursu Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury Małopolskie Orkiestry Dęte 2021 nasza Sanktuaryjna Orkiestra Dęta w Tuchowie pozyskała dofinansowanie w wysokości 8 000 zł ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wsparcie w tym zakresie udzielili radny Rady Miejskiej, Mateusz Janiczek i Grzegorz Niemiec, a także proboszcz parafii Matki Bożej Tuchowskiej o. Bogusław Augustowski CSsR i opiekun duchowny SOD, o. Sylwester Pactwa CSsR.

Nie obyło się też bez smutnych momentów. W kwietniu zmarł były członek SOD, Mateusz Podrazik. Do wieczności odszedł też aranżer Krzysztof Procek. Jego aranżacje były fragmentem wspomnianego koncertu z okazji Dnia Kobiet.

Zwieńczeniem kończącego się roku jest wzięcie udziału w wypominkach za zmarłych członków SOD oraz mszy w intencji muzyków i chórzystów przez wstawiennictwo św. Cecylii, której wspomnienie przypada na 22 listopada. Podczas mszy nominacje członkowskie do tuchowskiej orkiestry otrzymały Nikola Stańczyk i Milena Biga.

Teraz orkiestra przygotowuje się do występów bożonarodzeniowych. Na próbach ćwiczony jest program do koncertu noworocznego, który już 2 stycznia.

Paweł Stańczyk

Więcej o SOD w Tuchowie: https://www.facebook.com/SODTuchow i https://sodtuchow.wordpress.com

Fot.:: Krzysztof Świderski, Krzysztof Jasińki, br. Dominik Król CSsR

Czytany 390 razy
Odsłon artykułów:
16215881

Odwiedza nas 464 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…