sobota, 17 sierpień 2019 12:17

Oszustwa „Na BLIK-a”

Napisał

Od początku wakacji w garnizonie tarnowskim odnotowano kilka przypadków oszustw internetowych przy użyciu kodu BLIK.

Oszustwo przy użyciu kodu BLIK to jedno z przestępstw, w którym sami przekazujemy niewielkie kwoty pieniędzy oszustom. Ta nowa forma przestępstwa dotyczy jednak osób młodych, które sprawnie posługują się telefonem z dostępem do Internetu i korzystają z nowoczesnych usług bankowych.

Na półmetku wakacji na przełomie lipca i sierpnia tarnowska policja przyjęła w sumie 7 zgłoszeń o takim oszustwie. Ostatnie miało miejsce w zeszłym tygodniu. W pięciu przypadkach mieszkańcy Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego stracili w sumie ponad 3000 złotych. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły jedynie usiłowania. Najmniej szczęścia miała, 21-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego, która za nim się zorientowała o oszustwie, przekazała „rzekomej” przyjaciółce blikiem 1000 złotych. Kolejne osoby akceptowały mniejsze transakcje po 500 oraz 700 złotych za zakupy w sklepach internetowych.

Pozostaje jedynie przypominanie osobom korzystającym z płatności Blikiem, aby nie udostępniali tego kodu nikomu. Zawsze należy zweryfikować swojego znajomego, dzwoniąc do niego. Z pewnością telefon komórkowy ma zawsze przy sobie. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam nie więcej jak 30 sekund, a tym samym zyskujemy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu pomagamy, a nie przelewamy własnych oszczędności „Blik-owemu oszustowi”.

Info: KMP w Tarnowie

Czytaj także: Metoda „Na BLIK-a”

Czytany 295 razy
Odsłon artykułów:
13555823

Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…