sobota, 11 kwiecień 2020 10:29

Kary za śmiecenie i podpalanie

Napisał

Obowiązkiem wszystkich jest troska o środowisko naturalne tak by pokolenia, które przyjdą po nas mogły się cieszyć pięknem otaczającego świata. Za wywóz odpadów na łono natury oraz ich podpalenie 44-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego został ukarany grzywną. I tym razem zdradziły go własne śmieci.

Początkiem tygodnia podczas patrolu rejonu służbowego, dzielnicowy z Żabna z daleka zauważył smugę dymu. Dym unosił się w rejonie nieużytków i pól w Łęgu Tarnowskim. Natychmiast udał się w rejon pożaru i jednocześnie powiadomił straż pożarną. Jak przyjechał na miejsce spotkał mężczyznę, który niedaleko ma domki oraz stawy. Wspólnie pokierowali druhów ochotników z Bobrownik Wielkich, którzy szybko dojechali na miejsce pożaru. Okazało się, że w rowie zostały wysypane śmieci, które następnie ktoś podpalił. Strażacy rozpoczęli gaszenie śmieci oraz traw, które zaczęły się szybko palić.

Dzielnicowy ustalił sprawcę wyrzucenie śmieci oraz podpalenia. Okazał się nim 44-letni mieszkaniec sąsiedniej gminy. Został on ukarany grzywną w formie mandatu karnego oraz został zobowiązany do usunięcia śmieci.

Szybka reakcja dzielnicowego oraz druhów ochotników zapobiegła niepotrzebnemu pożarowi. Mężczyzna nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć dlaczego wyrzucił śmieci oraz jej podpalił.

Policja przypomina - obowiązkiem nas wszystkich jest troska o środowisko naturalne tak by pokolenia, które przyjdą po nas mogły się cieszyć pięknem otaczającego świata. Wyrzucanie śmieci gdzie popadnie czy ich palenie to zbrodnie zadane przyrodzie, ludziom i zwierzętom. To także łamanie obowiązującego prawa.

Artykuł 162 kodeksu wykroczeń stanowi:

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Art. 191. Ustawy o odpadach

Kto, wbrew przepisowi (art. 155 miejsce termicznego przekształcania odpadów), termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Czytaj także: Stop pożarom traw

Info: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Czytany 992 razy
Odsłon artykułów:
15775505

Odwiedza nas 270 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…