Znów tramwaj w Tarnowie

W Tarnowie po wielu dziesiątkach lat znów pojawił się tramwaj. Tym razem nie będzie on woził ludzi, ale pełnił rolę kawiarenki.
 
W Tarnowie, podobnie jak w Krakowie i Lwowie na początku XX wieku zaczęły kursować tramwaje elektryczne. Miały czerwony kolor z błękitno-złotym herbem miasta. Nazywano je "biedronkami". Linia tramwajowa prowadziła od ul. Burtniczej poprzez Lwowską, Wałową, Krakowską aż do dworca kolejowego. Tarnowskie linie tramwajowe zamknęli niemieccy okupanci w czasie wojny. Przystanki tramwajowe znajdowały się przed ul. Warzywną, Szpitalną, przy Pilzneńskiej Bramie, ul. Zdrojowej (Goldhammera), Seminaryjskiej (Piłsudskiego), Katedralnej, Bandrowskiego oraz przy Kościele księży Misjonarzy. Długość tarnowskiej linii tramwajowej wynosiła 2580 m. 
 
Tramwaj w Tarnowie
Fot.: Dawid Skruch
 
W latach 80. XX wieku planowano wybudowanie trakcji tramwajowej łączącej Mościce z Falklandami, jednak plan ten nie został zrealizowany. Za to na ulicy Wałowej w 2004 r. stanął historyczny przystanek tramwajowy z ławką. W ubiegłym roku podczas remontu nawierzchni ulicy Krakowskiej, ciemniejszą kostką odtworzono ślad szyn tramwaju. Obecnie zaś na placu Sobieskiego stanęła replika tramwaju, w którym znajdzie się mała kawiarenka i będzie stanowić punkt informacyjno- turystyczny.
Odsłon artykułów:
17474127

Odwiedza nas 97 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…