Zasłużony dla nas. Czesław Górski

 Odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Ryglice” jest prestiżowym wyróżnieniem skierowanym dla najbardziej zasłużonych osób lokalnej społeczności. W dniu 31.XII.2010 r. Rada Gminy Ryglice uchwaliła przyznanie tego medalu P. Czesławowi Górskiemu z Lubczy. W ten sposób, symbolicznie, na przełomie 2010/2011 r., u progu kolejnej kadencji i nowego zarządzania gminą, ukazano wartość przeszłości i oddanych działaczy rodzącej się demokracji w Polsce.

P. Czesława wyborcy doceniali zawsze. Jego konsekwentność i zaangażowanie nagrodzono poprzez liczbę oddanych głosów w kolejnych wyborach samorządowych. Był radnym powiatu i gminy oraz sołtysem Lubczy w kilku następujących kadencjach. Swoimi staraniami i wytężoną pracą przyczynił się zarówno do powstania wielu ważnych inwestycji, jak i zwyczajnych, ale istotnych działań na rzecz obywateli gminy. Wśród nich należy wyliczyć przede wszystkim „Perłę Lubczy”.

W internecie trafnie ktoś ujął: „Ten autentyczny, skromny i życzliwy człowiek jest naszym lokalnym, dobrym politykiem. (…)  Polityków ocenia się często źle, ale polityka jest rzeczą ważną i wartościową, bo jest sposobem życia w państwie demokratycznym. Są ludzie którzy temu dowodzą. Sołtys z Lubczy jest takim naszym lokalnym, dobrym politykiem. Bo dobry polityk, to oddany społecznik. Zrobił wiele dla gminy i swojej miejscowości, nigdy nie zabiegał o jakieś prywatne korzyści i pochwały. Ten sędziwy, skromny człowiek może być dobrym przykładem dla kandydatów do urzędów. Jego postawa może zaczerwienić twarze tych, co myślą tylko o korzyściach i własnych interesach”. Niestety zdarzali się tacy „działacze”, którzy nie szczędzili słów krytyki wobec sołtysa z Lubczy. Tymczasem nie odrobili po prostu lekcji, która uczy, że sukces polityczny, zwłaszcza w małych miejscowościach, jest wynikiem działań autentycznych, szczerych i prawdziwego oddania ludziom.

P. Czesław Górski urodził się w 1926 r. Chodził do szkoły w Jodłowej. Zaraz po okupacji wyjechał do Kłodzka, gdzie ukończył szkołę średnią. Zainteresowany od dziecka rzeźbiarstwem podjął praktykę u tamtejszego artysty. Zdobył m.in. umiejętności rzeźbienia w kamieniu i drewnie. Kolejnym miejscem pobytu był Wrocław. Tam uzyskał dyplom technika – plastyka. Podjął również pracę jako rzeźbiarz, stolarz w spółdzielni artystycznej, która była wykonawcą rekonstrukcji figur i innych elementów zdobniczych w zniszczonej po wojnie starówce warszawskiej. Na początku lat 60. wyjechał do Cieplic k/Jeleniej Góry. Pracował tam w szkolnictwie jako nauczyciel i instruktor. W tym czasie ukończył także studia pedagogiczne w Warszawie.

P. Czesław Górski dużą część swojego życia spędził w zachodniej Polsce, ale powrócił do Lubczy w wieku emerytalnym, by zająć się gospodarstwem rolnym po rodzicach jego żony. Tutaj dalej uprawiał twórczość artystyczną: znane są w okolicy m.in. wykonane przez niego ręcznie tablice w kamieniu. W Lubczy też pochłonęła go druga pasja – działalność społeczna.

Żoną P. Czesława jest pochodząca z Lubczy P. Irena z d. Warchał. W małżeństwie tym przyszły na świat: Lidia i Tadeusz.

P. Czesław otrzymał wiele dyplomów m.in. za twórczość artystyczną a liczne jego dzieła rozsiane są na terenie całego kraju.

 

Dyplom „Zasłużony dla Gminy Ryglice” został uroczyście wręczony dn. 20.II.2011 r. na zebraniu wiejskim w Lubczy. Jego treść brzmi następująco:

 

„Składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania za pełną poświęcenia działalność na rzecz lokalnej społeczności. Dziękuję za zaangażowanie w rozwój całej Gminy Ryglice oraz Wsi Lubcza, które zaowocowało ogromnym zaufaniem mieszkańców gminy do Pana Osoby.

Życzę, aby sukcesy osiągnięte podczas pracy w samorządzie Gminy Ryglice oraz Powiatu Tarnowskiego były źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania”.

Podpisany: Przewodniczący Rady Gminy Ryglice mgr inż. Grzegorz Wojtanowski.

 

Gratulacje P. Cz. Górskiemu złożyła Burmistrz Gminy Ryglice P. Teresa Połoska. Podkreśliła jego wielkie zasługi i prosiła o dalszą współpracę oraz pomoc w działalności samorządowej. Gratulacje złożyła następnie Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Ryglice P. Zofia Kukla a także inni zebrani. P. Cz. Górski w ostatnich wyborach nie kandydował do rady, mimo to obiecał współpracę z nowym samorządem. Skierował podziękowania wyborcom, przyjaciołom i rodzinie, które odczytał jego syn P. Tadeusz Górski:

 

„Szanowni Państwo, Otrzymanie niniejszej nagrody to dla mnie wielkie wyróżnienie. Jest to bardzo wzruszająca chwila, w której każdy czuje się zauważony i doceniony. W tym miejscu szczególne podziękowania chciałbym złożyć moim oddanym wyborcom. Dzięki nim nie byłoby tej nagrody. To Państwo przez wiele lat obdarzaliście mnie kredytem zaufania i oddawaliście na mnie swoje głosy w wyborach samorządowych.

Podziękowania należą się także mojej kochanej żonie, za okazaną cierpliwość i dobre serce. Pochłonięty pracą społeczną niekiedy zaniedbywałem obowiązki domowe.

Pragnę również podziękować moim koleżankom i kolegom. Cieszę się, że mogłem spotkać tylu ciekawych ludzi. Wspólnie z Wami miałem okazję podejmować wiele decyzji dotyczących rozwoju naszej gminy. Bardzo Wam dziękuję za przyjaźnie i znajomości, za wzloty i upadki oraz za wszelkie razem spędzone chwile.

Ta nagroda jest dowodem również na to, że warto poświęcać czas dla innych. Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękuję!”

 

Janusz Siemek

Odsłon artykułów:
17370516

Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…