poniedziałek, 14 czerwiec 2021 21:51

Oszust internetowy oferował środki do dezynfekcji

Napisał

Aktem oskarżenia zakończyło się kilkumiesięczne postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustw internetowych. Policjanci z jasielskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zebrali obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego podejrzanemu mężczyźnie przedstawili 38 zarzutów oszustwa. 30-letni jaślanin oferował do sprzedaży na portalach internetowych środki do dezynfekcji, których fizycznie nie posiadał. Wyłudził w ten sposób od pokrzywdzonych z całej Polski kilkanaście tysięcy złotych. Przyznał się do zarzucanych czynów. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek w marcu 2020 roku. Policjanci z jasielskiej komendy, zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, uzyskali informacje, z których wynikało, że lokalne placówki bankowe otrzymały kilka wniosków o zwrot wpłaconych środków pieniężnych za zamówioną przesyłkę, która jak się później okazywało, nigdy nie dotarła do zamawiającego. Śledczy bardzo szybko przeanalizowali historię podejrzanego rachunku bankowego, z którego wpłacane przez pokrzywdzonych pieniądze, natychmiast były podejmowane w bankomatach na terenie Jasła. W trakcie analizy rachunku funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt przelewów od osób z całego kraju, które mogły w ten sposób zostać oszukane.

W toku prowadzonego postępowania policjanci ustalili sposób działania oszusta. Z zebranych informacji wynikało, że mężczyzna, posługując się fikcyjnymi danymi osobowymi, oferował do sprzedaży na popularnym portalu internetowym głównie środki do dezynfekcji, żądając za nie wykonania przelewu na podany rachunek bankowy. Mężczyzna nie wysyłał zamówionych rzeczy, a otrzymane pieniądze wypłacał z bankomatu. Działając w taki sposób wyłudził od dużej liczby pokrzywdzonych kilkanaście tysięcy złotych. 
 
Śledczy w jasielskiego wydziału dw. z przestępczością gospodarczą, pracując nad rozwiązaniem tej sprawy, żmudnie kompletowali materiał dowodowy i docierali do osób pokrzywdzonych. Na podstawie zebranych informacji wytypowali podejrzanego mężczyznę. Okazał się nim 30-letni mieszkaniec Jasła. Śledczy udowodnili mu łącznie 38 oszustw. Mężczyzna przyznał się do wszystkich zarzutów. 
 
Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 
 
Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:
  • korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę, możemy starać się o zwrot poniesionych strat,
  • sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze,
  • preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,
  • nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,
  • zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

Info: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle

Czytany 519 razy
Odsłon artykułów:
17277884

Odwiedza nas 129 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…