poniedziałek, 28 czerwiec 2021 15:53

Grzybobranie w Paśmie Brzanki – Ryglice 2021

Napisała

Ponad 300 grzybiarzy z różnych stron Polski zjechało się do Ryglic na ogólnopolskie otwarcie sezonu grzybobrania.

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło w piątek 25 czerwca w Ryglicach. Ekspert grzybiarski Wiesław Kamiński wygłosił prelekcję pod tytułem „Grzyby rosnące w Paśmie Brzanki”.

W sobotę rozpoczęła się akcja grzybobrania. Ekipa burmistrz Tuchowa Magdaleny Marszałek wyruszyła w Lasy Tuchowskie, Wójt Jodłowej Jan Janiga na Wisową, burmistrz Ryglic Paweł Augustyn prowadził grupę na Liciąż w Joninach. Natomiast Wiesław Kamiński wyruszył na Ostry Kamień w Ryglicach. Zaraz popołudniu wszyscy zjechali z lasów z pełnymi koszami grzybów. Z części zebranych zbiorów Wiesław Kamiński przygotował wystawę i omówił zasady zbierania oraz rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących.

Przyjezdni grzybiarze byli zauroczeni dziewiczą Gminą Ryglice, ukształtowaniem terenu, czystym powietrzem, bogactwem lasów i runa leśnego. Grzybiarze zapowiedzieli, że w tym roku jeszcze wrócą do Ryglic na grzyby. Jest to dla Gminy Ryglice ogromna promocja w całej Polsce, przybyłych gości zaszczepiliśmy wiedzą o naszej gminie - mówi burmistrz Ryglic.

Dziękuję Burmistrzowi Pawłowi Augustynowi za zaproszenie. Było to wspaniałe wydarzenie. W Jodłowce Tuchowskiej zorganizujemy podobne wydarzenie, na które serdecznie już Burmistrza Ryglic zapraszam- informuje burmistrz Tuchowa.

Bardzo dobra inicjatywa, co roku w czerwcu będziemy otwierać w Ryglicach sezon grzybobrania, natomiast jak co roku podsumowanie sezonu grzybowego odbędzie się w Jodłowej na Wisowej końcem września- dodał wójt Jodłowej.

Wspaniała atmosfera, duże zainteresowanie moim wykładem na temat grzybów. Piękna gmina, wszyscy przybyli goście byli zachwyceni krajobrazami oraz dużą ilością grzybów. Spotkaliśmy tu wiele przyjaznych i otwartych mieszkańców gminy. Nie przypuszczałem, że w taki sposób zostanie zorganizowanie grzybobranie. Chcę podziękować Burmistrzowi Ryglic oraz Dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystki w Ryglicach za zorganizowanie tego wydarzenia. Często będę wracał do Ryglic. Już dziś deklaruję, że na moim ogólnopolskim portalu i na wykładach, z którymi jeżdżę po całej Polsce Gmina Ryglice będzie zawsze przedstawiana i promowana przeze mnie - podsumował właściciel portalu „Na grzyby” Wiesław Kamiński.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się korowód, prowadzący na most nad rzekę Szwedkę, gdzie odbyło się tradycyjnie, sobótkowe rzucanie wianków.

Podczas wydarzenia zagrali: W Kuźni u Kowala, Zalasowianie, Muzyka spod Bucyny. Potrawy przygotowało Koło Pań Rygliczanek i Koło Gospodyń Wiejskich z Jonin. Stoiska przygotowali m.in.: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwa Gromnik.

Info: Urząd Miejski w Ryglicach

Czytany 450 razy
Odsłon artykułów:
17368454

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…