piątek, 18 luty 2022 17:13

Oszuści w południowej Polsce

Napisał

W okresie wakacyjnym doprowadzili mieszkańców południowej Polski do niekorzystnego rozporządzenia własnymi pieniędzmi. Uzyskali w ten sposób 650.000 złotych działając pod legendą na członka rodziny, który wpadł w kłopoty finansowe lub poważną chorobę.

Na przełomie czerwca i września ubiegłego roku na terenie południowej Polski dochodziło do licznych oszustw. Mieszkańcy byli wprowadzani w błąd co do aktualnej sytuacji swoich najbliższych (syna, córki). Oszuści w rozmowie telefonicznej roztaczali wizję problemów finansowych oraz potrzeby opłacania drogich operacji. W ten sposób dziewięcioro mieszkańców południowego regionu straciło w sumie 650.000 złotych. Jedną z nich była mieszkanka Chojnika, która wprowadzona w błąd przekazała oszustowi 15 tysięcy złotych na rzekomą operację chorej córki.

Praca policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie skierowana była na ustalenie osoby, która nawiązała kontakt z 60-letnią mieszkanką regionu oraz odbierała od niej gotówkę. Wielotygodniowe działania zostały zakończone zatrzymaniem dwóch osób odpowiedzialnych za to oszustwo.

Jednym z nich jest 25-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, który został zatrzymany pod koniec zeszłego roku, drugi z mężczyzn to 31-letni obywatel Ukrainy, mieszkający w Opolu, który został zatrzymany początkiem lutego bieżącego roku. Oboje zostali zatrzymani pod zarzutem oszustwa mieszkanki Chojnika. Prowadzone rozmowy, analizy oraz zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie obu mężczyznom w sumie po dziewięć zarzutów oszustwa mieszkańców województw; śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Jedną z najbardziej poszkodowanych jest mieszkanka województwa podkarpackiego, która jednorazowo wypłaciła 300.000 złotych w związku z rzekomymi błędnymi transakcjami bankowymi córki.

Oszuści trafili do tarnowskiej prokuratury, a następnie przed oblicze sądu, który przychylił się do wniosków prokuratury i zastosował dla każdego z nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

W dalszym ciągu są prowadzone czynności i gromadzony jest materiał dowodowy, który zostanie przedstawiony na rozprawie sądowej. Oszustom, grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Czytany 361 razy
Odsłon artykułów:
17511519

Odwiedza nas 630 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…