sobota, 19 marzec 2022 19:51

Redemptoryści pomagają uchodźcom

Napisał

Redemptoryści w WSD w Tuchowie wyjechali pomagać w przyjmowaniu uchodźców. Wraz z napływem do Polski kolejnych grup uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy rośnie także liczba osób przyjętych w domach polskich redemptorystów. 

Bracia Michał Zieliński, Kacper Grabowski, Jakub Ciepły i Bartłomiej Laskowski wraz z ojcem Maciejem Ziębcem pojechali do Zosina, aby służyć uchodźcom przybywającym do Polski przez tamtejsze przejście graniczne. Przez tydzień pomagali w pracy zespołowi  Caritasu.

Działania redemptorystów polegały przede wszystkim na przyjmowaniu uciekających przed wojną w ogrzewanym namiocie i zatroszczeniu się o ich podstawowe potrzeby. Zawsze otrzymywali oni ciepły posiłek i napoje, a często również wyposażenie na dalszą drogę. Staraliśmy się zapewnić im wszystko, co może być potrzebne w pierwszych dniach w Polsce. Następnie udawali się oni busami do punktów recepcyjnych, w których otrzymywali dalszą pomoc. Byliśmy więc jednymi z pierwszych ludzi, których napotykali oni po przejściu granicy- pisze brat Michał Zieliński.

Caritas prowadzi też w Zosinie punkt przeładunkowy, gdzie darczyńcy mogą ofiarować wszystko, co potrzebne jest na granicy, a także po stronie ukraińskiej. Dary te są później przekazywane sprawdzonym kierowcom, którzy dostarczają je do miejsc na Ukrainie, gdzie są najbardziej potrzebne. Z punktu Caritasu w Zosinie trafiają na przykład do Żytomierza, Charkowa, Kijowa, Włodzimierza, ale także tuż za granicę, gdzie grupa Ukraińców również organizuje żywność i miejsce do ogrzania dla tych, którzy mają zamiar niedługo przejść do Polski.

Zarówno Namiot Nadziei, w którym przyjmujemy i troszczymy się o uchodźców, jak i nasz punkt przeładunkowy mogą tak sprawnie funkcjonować dzięki wielkodusznej pracy naszych kochanych wolontariuszy!- dodaje brat Michał.

Na granicy Caritas nie jest sam, z wielką ofiarnością pomagają też inni.

Pod koniec naszego wolontariatu, udało się nareszcie stworzyć namiot – kaplicę. Została nazwana Kaplicą Najświętszego Odkupiciela i wieczorem 14 marca odbyła się pierwsza Msza Święta tak blisko samej granicy w Zosinie.

Wyjeżdżając, przekazaliśmy zdobyte przez ten tydzień doświadczenie kolejnym trzem braciom – wolontariuszom. Jesteśmy pewni, że klerycy: Piotr Czechowicz, Dominik Król i Almar Suchan, godnie zastąpią nas w służbie potrzebującym- informują redemptoryści.

Jeśli chcesz dołączyć do wolontariatu, skontaktuj się z redemptorystami. Więcej informacji znajduje się na ich stronie w artykule WSD Redemptorystów na granicy polsko-ukraińskiej:

Inf.: br. Michał Zieliński CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie / Redemptoryści - redemptor.pl

Wraz z napływem do Polski kolejnych grup uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy rośnie także liczba osób przyjętych w domach polskich redemptorystów. 

Prowincja Warszawska Redemptorystów współpracuje z Prowincją Lwowską oraz ukraińskimi redemptorystkami klazurowymi i czynnymi. We wszystkich parafiach i kościołach redemptorystów organizowane są zbiórki pieniężne i darów materialnych, które przekazywane są na Ukrainę, szczególnie greckokatolickim redemptorystom w tym kraju, którzy mają swoje domy i cerkwie na całym terytorium, również na terytorium objętym przez działania wojenne (Czernihów i Berdiańsk nad Morzem Azowskim k. Mariupola), i na miejscu – mając bardzo dobre rozeznanie – wspierają ludzi, którzy u nich szukają schronienia oraz  innej pomocy.

Na antenie Radia Maryja i TV Trwam od początku działań zbrojnych obecny jest na bieżąco głos redemptorystów z Prowincji Lwowskiej, a także kapłanów i biskupów ukraińskich relacjonujących sytuację. Płynie także zachęta do pomocy przybywającym do Polski uchodźcom, relacjonowana jest wielka skala działań podejmowanych przez Kościół katolicki w Polsce, inne kościoły, władze państwowe i samorządowe. Ważne miejsce zajmują informacje o działaniach podejmowanych przez Polskę na arenie międzynarodowej. Wsparciem jest nieustanna modlitwa na antenie radia o pokój na Ukrainie i za wszystkich poległych i poszkodowanych przez wojnę.

Poszczególne wspólnoty w Polsce, angażując się w pomoc, postępują zgodnie z zaleceniami Caritas Polska, jej diecezjalnych oddziałów oraz odpowiednich władz państwowych i samorządowych. Organizowane są także w parafiach i duszpasterstwach grupy wolontariuszy, które lokalnie przyłączają się do inicjatyw wymagających takiego wsparcia.

Numery kont prowadzonych przez Prowincję Warszawską Redemptorystów, gdzie można wpłacać ofiary, które zostaną wykorzystane przez redemptorystów z Ukrainy na pomoc potrzebującym opublikowane są na stronie Redemptoryści w artykule Liczba uchodźców z Ukrainy w domach redemptorystów rośnie

Czytany 471 razy
Odsłon artykułów:
17382218

Odwiedza nas 190 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…