czwartek, 23 marzec 2023 08:28

Blisko 3 mln zł na rozwój czytelnictwa w 2023 r. w Małopolsce

Napisał

Jest ich łącznie 469 w całej Małopolsce. To szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne, dla których zakupione zostaną książki i elementy wyposażenia. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił wyniki tegorocznego dofinansowania w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. W 2023 r. na ten cel do małopolskich placówek trafi kwota 2 881 040 zł.

– Jak mówił polski prozaik, poeta, felietonista Kornel Makuszyński, „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”. Chociaż postęp techniki pozwala korzystać z literatury na różnego rodzaju nośnikach, nadal jej tradycyjna, książkowa forma pozostaje niezwykle ważna. Szczególnie najmłodsi czytelnicy właśnie w ten sposób poznają świat baśni, przygód i nauki. Współczesne biblioteki, zarówno te dostępne w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach, muszą nieustannie poszerzać i rozwijać swoją ofertę. Odpowiedzią na tę potrzebę są przyznawane już po raz kolejny rządowe środki finansowe. W tym roku w Małopolsce trafią one do 153 placówek wychowania przedszkolnego, 305 szkół, 2 bibliotek pedagogicznych i 9 filii bibliotek pedagogicznych. To właśnie tam półki wypełnią zarówna klasyka, jak i nowości literackie. To środki na zakup książek, ale też na wyposażenie bibliotek, jak i organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na liście beneficjentów znalazły się m.in. następujące placówki: 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej- Przedszkole Publiczne i Szkoła Podstawowa w Woli Lubeckiej- Oddział Przedszkolny (gmina Ryglice), Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach (gmina Tuchów), Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Prał. Jana Ślęzaka w Ołpinach (gmina Szerzyny), Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy i Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie (gmina Skrzyszów), Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Branżowa Szkoła I Stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem (powiat tarnowski).

Pełna lista beneficjentów w 2023 r. w Małopolsce dostępna jest na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: muw.pl/Narodowy_Program_Rozwoju_Czytelnictwa

Więcej informacji znajduje się na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie- www.malopolska.uw.gov.pl

Czytany 663 razy
Odsłon artykułów:
17463027

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…