sobota, 06 maj 2023 09:58

Apel do mieszkańców w związku z "ptasią grypą"

Napisał

W związku z pojawieniem się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na obszarze województwa małopolskiego, ognisk zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie przypomina o obowiązkowych środkach bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 kwietnia 2022 r. (tj. Dz. U. z 2022 poz.768). 

Mieszkańcy terenów, na których pojawiła się "ptasia grypa", proszeni są o zgłaszanie do odpowiednich służb, np. do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, właściwych terytorialnie Nadleśnictw, czy Powiatowych Lekarzy Weterynarii wszelkich informacji o ewentualnych zaobserwowanych w większych ilościach, padłych okazach dzikiego ptactwa. 

Działanie to jest istotne ze względu na fakt, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa „ptasiej grypy" są zarażone dzikie ptaki, które w związku z wiosenną migracją na tereny lęgowe mogą w najbliższym okresie masowo pojawiać się w różnych rejonach województwa małopolskiego. Uzyskane informacje mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy, aby bez istotnego powodu nie wchodzić na tereny grupowania się migrujących ptaków.

W związku z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa małopolskiego: Komunikat dotyczący grypy ptaków w powiecie tarnowskim

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytaj także: Komunikat w związku z ptasią grypą

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 313 razy
Odsłon artykułów:
17585407

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…