niedziela, 20 sierpień 2023 00:03

Ekoporadnik dla rolników: Jak działać przyjaznie dla klimatu?

Napisał

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie przedstawia nowy Ekoporadnik dla rolników. Dokument podpowiada, jak łączyć działania proekologiczne z rentowną uprawą i hodowlą w obliczu zmian klimatycznych.

Rolnicy są jednymi z najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu. Wpływają na nich fale upałów, susze czy gwałtowne wiatry. Jednak rolnictwo to także obszar, gdzie można wprowadzić wiele działań na rzecz ochrony klimatu. Właśnie te kwestie są głównym tematem „Ekoporadnika dla rolników”, stworzonego w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.

Małopolskie rolnictwo łączy tradycję z nowoczesnością, a produkty z tego regionu zdobywają uznanie w całej Europie. Wicemarszałek Małopolski, Józef Gawron, podkreśla zaradność małopolskich rolników i wierzy w ich zdolność do wykorzystania dostępnych narzędzi finansowych na rzecz ekologii.

Ekoporadnik omawia różne aspekty działalności rolniczej, od efektywności energetycznej po metody hodowli i uprawy przyjazne dla klimatu. Wskazuje na korzyści ekonomiczne płynące z ekologicznych rozwiązań, takich jak agrofotowoltaika czy biogazownie rolnicze. Porusza także temat wspólnego działania w rolnictwie, wskazując na korzyści z kooperacji i związków producenckich.

Dokument zawiera także listę dostępnych dotacji z danymi kontaktowymi. Całość opracowania dostępna jest online. Więcej na stronie: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Projekt Ekoporadnik został sfinansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto podkreślić, że przedstawia on wyłącznie poglądy autorów, a odpowiedzialność za zawarte w nim informacje nie spoczywa na Komisji Europejskiej ani Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytany 332 razy
Odsłon artykułów:
17272882

Odwiedza nas 264 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…