sobota, 02 wrzesień 2023 10:14

Lekkość. Spektakl nowego sezonu w Solskim

Napisał

Jubileuszowy, 70 sezon artystyczny w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie rozpoczną pokazy najświeższej prapremiery dla młodzieży pt.: "Lekkość" autorstwa i reżyserii Wiktora Stypy. To idealna propozycja na międzypokoleniowe wyjście do teatru, gdyż jak zaznacza jeden z twórców spektaklu, dramaturg Andrzej Skowron, sztuka skłania do zastanowienia się nad swoim byciem rodzicem, byciem w relacji.

Spektakl naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny z Tarnowa starającej się odnaleźć harmonię i określić swój kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem? I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?

Zostaliśmy zaproszeni do stworzenia przestrzeni dla młodzieży i początkowo nie byliśmy pewni czy jest to temat albo medium, które poniesie młodych ludzi. Natomiast po wielu rozmowach, wielu namowach i wielu bardzo dobrych powodach, stwierdziliśmy, że jest to ostatnie medium, które ma bezpośredni kontakt z widzem, i w którym mamy bezpośrednią granicę między prawdą i fikcją. Tym co jest postacią a tym co naprawdę jest człowiekiem. Przy projekcie pomagali nam młodzi ludzie z grupy teatralnej Szklana Maska, pracującej tutaj przy Teatrze. Byli aktywni, toczyliśmy szereg dyskusji na temat tego czy figury, figuranci i estetyka, w którą wchodzimy ma jeszcze jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości. Z pewnym zdziwieniem i "mikrosmuteczkiem" stwierdziliśmy, że ma - mówi autor i reżyser spektaklu, Wiktor Stypa.

Na scenie zagrają: Karolina Fortuna, Angelika Smyrgała, Kamil Urban, Przemysław Płaczek
Gramy: 7 września godz. 18:00 oraz 8 i 9 września o godz. 17:00, Mała Scena.
Z kodem ANDRZEJ bilety online oraz w kasie teatru w cenie 10 zł/os.
Rezerwacje: 14 688 32 87, 784 976 025 lub 668 323 998
Bilety online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z dnia prapremiery spektaklu "Lekkość":
https://youtu.be/4uA7QbQuBOE?si=nf5luz4wVoiwrd5j

Inf.: materiał prasowy Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, fot.: Dawid Kozłowski

Czytany 187 razy
Odsłon artykułów:
17585401

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…