sobota, 16 wrzesień 2023 19:33

Ostrzeżenie CSIRT NASK: Oszustwo "na rekrutację"

Napisał

Cyberprzestępcy podszywają się pod rekruterów znanych firm, takich jak Allegro, Asseco czy BrainHub, próbując wyłudzić dane i pieniądze od naiwnych kandydatów. Kluczowym narzędziem w ich arsenale jest fałszywa strona rekrutacyjna.

W dniach 16-22 września 2023 r., w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed nową kampanią phishingową. Oszuści kontaktują się z potencjalnymi ofiarami, prezentując atrakcyjne oferty zatrudnienia i zachęcając do dalszego kontaktu przez WhatsApp. Następnie kierują ich na strony, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak autentyczne portale rekrutacyjne znanych firm. Jednak w rzeczywistości są to witryny stworzone przez przestępców w celu wyłudzenia danych i pieniędzy.

Należy pamiętać, że prawdziwi rekruterzy nigdy nie poproszą o udostępnienie danych bankowych czy numeru PESEL w trakcie procesu rekrutacji. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności oferty pracy, zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z firmą, w której nazwę oszuści się podszywają.

CSIRT NASK zachęca do ostrożności i przestrzegania zasad cyberhigieny. Jeśli podejrzewasz, że zostałeś celem ataku, zgłoś to natychmiast na stronie incydent.cert.pl lub skontaktuj się z nimi poprzez e-mail: cert(małpa)cert.pl lub SMS-em na numer 799 448 084.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o metodach stosowanych przez cyberprzestępców oraz jak się przed nimi bronić, CSIRT NASK oferuje bazę wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Nie daj się oszukać i zawsze bądź czujny w sieci.

Czytany 384 razy
Odsłon artykułów:
17522176

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…