sobota, 14 październik 2023 10:21

Wybory 2023: Jak prawidłowo głosować?

Napisał

15 października 2023 roku Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Tego dnia odbędzie się także ważne referendum. Chcąc uczestniczyć w tym ważnym procesie demokratycznym, warto wiedzieć, jak prawidłowo oddać swój głos.

Krok po kroku: Procedura głosowania

  • Przybycie do lokalu wyborczego: Pamiętaj o zabraniu ważnego dokumentu tożsamości, jak dowód osobisty. Jeśli posiadasz zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania - zabierz je ze sobą.

  • Odbiór kart do głosowania: Po przedstawieniu wymaganych dokumentów i złożeniu podpisu na spisie wyborców, otrzymasz trzy karty do głosowania: na wybory do Sejmu, do Senatu oraz na referendum.

  • Oddanie głosu: Wypełnij karty zgodnie z instrukcjami i wrzuć je do urny w lokalu wyborczym.

Zasady głosowania: 

  • Można oddać tylko jeden głos na jednego kandydata. W wyborach do Sejmu możesz głosować tylko na jedną listę kandydatów, postaw znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) obok nazwiska wybranego kandydata z listy.

  • Można oddać tylko jeden głos na jednego kandydata. W wyborach do Senatu głosujesz na jednego kandydata, stawiając znak „x” obok wybranego nazwiska.

  • Karty do głosowania muszą być opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, w przeciwnym razie są nieważne.

  • Znaki innych form niż przecinające się linie w kratce czynią głos nieważnym. Zamazanie kratki w sposób, w którym można wyróżnić przecinające się linie, także jest uznawane za znak „x”.

  • Ważne: Jeżeli postawisz więcej niż jeden znak „x” na karcie, Twoja karta zostanie uznana za nieważną.

Referendum:

W ramach referendum będziesz miał możliwość wyrażenia swojej opinii na cztery kluczowe kwestie dotyczące m.in. majątku państwowego, wieku emerytalnego, granicy z Białorusią oraz przyjmowania imigrantów.

Oddaj swój głos świadomie i decyduj o przyszłości Polski!

Więcej o wyborach 2023

Czytany 374 razy
Odsłon artykułów:
17370532

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…