środa, 25 październik 2023 02:43

Słotowa pamięta: 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby

Napisał

W obliczu zbliżającej się 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby, Słotowa, jego rodzinna miejscowość, oraz cała diecezja tarnowska zatrzymują się, by oddać hołd i przypomnieć poświęcenie, jakie misjonarz wniósł w budowanie mostów pokoju w rozdartym konfliktem Kongu.

27 października br. minie dokładnie 25 lat od tragicznej śmierci ks. Jana Czuby, misjonarza ze Słotowej, który został brutalnie zamordowany przez rebeliantów w Kongu. Jego życie, pełne poświęcenia i głębokiej wiary, aż do ostatnich chwil, było świadectwem niezłomności i odwagi.

Ks. Czuba, w swoim ostatnim liście, opisał sytuację panującą w regionie: "Pisząc ten list, nie jestem pewny jutra, znowu prawie wojna, stolica diecezji – opustoszała. Wszystko w ręku Pana. Zostaję na miejscu do końca, parafia funkcjonuje prawie normalnie, codziennie odmawiamy cząstkę Różańca o pokój…"

Ta wiadomość, pełna niepokoju, ale i duchowego spokoju, stała się testamentem jego głębokiej wiary i determinacji. Mieszkańcy Słotowej oraz wspólnoty z Pilzna, Tarnowa, Jasła i regionu zgromadzili się, by uczcić jego pamięć podczas mszy św., której współcelebransami byli m.in. księża z rocznika misjonarza. Wśród nich był także o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Dzieci z miejscowej szkoły przygotowały specjalny program artystyczny.

Bp tarnowski Andrzej Jeż, w swojej homilii, podkreślił, że "zaangażowanie misyjne obejmuje całą diecezję tarnowską i angażuje nie tylko kapłanów i osoby życia konsekrowanego, ale przede wszystkim wiernych świeckich." To przesłanie harmonizuje z duchem 50-lecia działalności misyjnej diecezji tarnowskiej. Mówił także o pracach związanymi z procesem beatyfikacyjnym męczennika ze Słotowej.

W związku z 25. rocznicą śmierci ks. Czuby, 23 października o godz. 18.00, w Telewizji TRWAM odbyła się transmisja mszy św. ze Słotowej. Po mszy św., w Radiu Maryja zaplanowano program „Rozmowy niedokończone” poświęcony działalności misjonarskiej i męczeństwu ks. Jana. Transmisja odbyła się w ramach cyklu ogólnopolskich Spotkań Rodziny Radia Maryja. Film znajduje się pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=OyljWg1VeEk

25. rocznica śmierci ks. Jana Czuby przypomina nam o odwadze, jaką wykazują misjonarze, narażając swoje życie, aby nieść nadzieję i pokój w miejscach dotkniętych konfliktem i nieszczęściem. Słotowa, razem z całą diecezją tarnowską, oddaje hołd nie tylko swojemu rodakowi, ale wszystkim, którzy poświęcają swoje życie, służąc innym.

Czytaj także: Tydzień Misyjny diecezji pod znakiem ks. Jana Czuby

Czytany 421 razy
Odsłon artykułów:
17529731

Odwiedza nas 234 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…