czwartek, 02 listopad 2023 14:46

11 LISTOPADA - koncert Solski Patriotycznie oraz pokaz filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku"

Napisał

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza mieszkańców Tarnowa i okolic, do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości - 11 listopada 2023. W tym roku, o godzinie 17:00, odbędzie się projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku" na ekranie przed Teatrem Solskiego na Mickiewicza 4, oraz równocześnie na Dużej Scenie Teatru. Następnie o godzinie 18:00, na schodach przed Teatrem, rozpocznie się koncert pieśni żołnierskich, niepodległościowych, patriotycznych i harcerskich, które wspólnie z mieszkańcami śpiewać będzie SOLski Chór i aktorzy tarnowskiej sceny.

Projekcja filmu wprowadzi w radosny czas świętowania niepodległości i zwróci uwagę na wielkich Polaków, którzy wnieśli wiele dobrego do naszej kultury, ale także wzbogacili swoimi osiągnięciami kulturę świata. – mówi Piotr Prokop, koordynator projektu Kino Plenerowe TARNOC.

„Jan Szczepanik. Artysta wynalazku" to film z cyklu „Geniusze i marzyciele" poświęconego postaci Jana Szczepanika (1872-1926), genialnego wynalazcy. Zdjęcia do filmu były kręcone latem 2019 r. m.in. w Krośnie, Tarnowie, Warszawie oraz we Lwowie, w Manchesterze i w Wiedniu. Nieślubny syn córki rolników spod Krosna zwany był później „polskim Edisonem", czy „Leonardem da Vinci z Galicji". Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. To pozwoliło na przekopiowanie go idealnie na innym nośniku. Pierwsze odbitki sporządzał na tkaninie. Szczepanik był też pierwszą osobą, która przesłała prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Serdecznie zapraszamy całe rodziny do radosnego świętowania! Zachęcamy do zabrania ze sobą flag. Wydarzenie jest częścią projektu TARNOC. Dzięki temu wydarzenie jest darmowe.

Cykl wydarzeń TARNOC jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Inf.: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Czytany 172 razy
Odsłon artykułów:
17273368

Odwiedza nas 228 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…