środa, 08 listopad 2023 18:19

W Tarnowie upamiętniono stulecie "Czarnego Czwartku"

Napisał

Sto lat temu, tarnowskie ulice stały się świadkiem tragicznych wydarzeń, które po dziś dzień odciskają piętno na lokalnej społeczności. W rocznicę "czarnego czwartku", miasto Tarnów oddało hołd tym, którzy zginęli, przypominając o trudnych początkach Niepodległej Polski i wyzwaniach, z jakimi musiała się zmierzyć.

W środę, 8 listopada, mieszkańcy Tarnowa zgromadzili się, by wspólnie uczcić pamięć ofiar "czarnego czwartku" z 1923 roku, kiedy to w wyniku pokojowego protestu robotniczego życie straciło siedem osób. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16:30 przy Pomniku Ofiar na Starym Cmentarzu, gdzie odbyła się krótka modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Wieczorem tego samego dnia, w lokalu Fundacji Pro Patria Semper, odbyła się wieczornica, na której gościem był Antoni Lis, wnuk jednej z ofiar. Spotkanie było okazją do wspomnień i refleksji nad historią.

Dzień później, 9 listopada, Akademia Tarnowska zorganizowała otwarte spotkanie z ekspertami, które skupi się na temacie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. W piątek, 10 listopada, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w sprzątaniu cmentarza wojennego, przygotowując go do obchodów Dnia Niepodległości.

Fundacja Pro Patria Semper, nie tylko pamięta, ale i uczy przyszłe pokolenia o swojej historii, podkreślając znaczenie pamięci i refleksji nad przeszłością, która nadal wpływa na tożsamość i wartości współczesnych mieszkańców.

Czytany 140 razy
Odsłon artykułów:
17268332

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…