sobota, 25 listopad 2023 11:40

Petrycjada w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie

Napisał

W Liceum Ogólnokształcącym im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie odbyło się uroczyste Święto Szkoły - Petrycjada.

Jak informuje Starostwo Powiatu Dębickiego, Petrycjada, tradycyjne święto Liceum Ogólnokształcącego im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie, odbyło się 23 listopada br., zgromadzając wybitnych gości i absolwentów szkoły. Wśród znamienitych osobistości obecnych na uroczystości byli m.in. ks. dr Jacek Soprych, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i absolwent liceum, burmistrz Pilzna, Ewa Gołębiowska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy, dr Anna Wilczyńska oraz prof. dr hab. med. Zdzisław Gajda, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jednym z głównych punktów Petrycjady było wręczenie Medalu im. Sebastiana Petrycego, który w tym roku otrzymał znany aktor teatralny i filmowy, pilźnianin i absolwent liceum, Stanisław Brudny. Uroczystość była okazją do świętowania tradycji szkoły, jej osiągnięć oraz do uhonorowania wybitnych absolwentów i przyjaciół liceum.

Patron szkoły, Sebastian Petrycy z Pilzna (1554-1626), był znaczącą postacią - lekarzem, pisarzem medycznym, filozofem i tłumaczem. Pochodzący z rodziny mieszczańskiej, początkowo kształcił się w rodzinnym Pilźnie, zanim osiągnął znaczące pozycje naukowe i medyczne.

Czytany 186 razy
Odsłon artykułów:
17598242

Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…