sobota, 25 listopad 2023 12:10

Zmiana opon na zimowe

Napisał

Policja tarnowska apeluje do kierowców o wymianę opon na zimowe w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w sezonie zimowym.

W związku z nadejściem zimy i pogarszającymi się warunkami na drogach, policja tarnowska przypomina o konieczności zmiany opon na zimowe. Chociaż polskie przepisy nie nakazują tej zmiany, jest to zalecane, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej 7°C.

Opony zimowe, charakteryzujące się specyficzną rzeźbą bieżnika, zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni oraz efektywnie odprowadzają wodę i śnieg, co znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy. Policja podkreśla, że jazda na oponach nieprzystosowanych do zimowych warunków może prowadzić do groźnych wypadków.

Kierowcy powinni również sprawdzić stan techniczny używanych opon zimowych. Kluczowym czynnikiem jest głębokość bieżnika - zalecane minimum to 4 mm. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wiek opon, gdyż z czasem tracą one swoje właściwości. Opony starsze niż 6-7 lat mogą nie zapewniać odpowiedniej przyczepności, a te starsze niż 10 lat powinny zostać wymienione niezależnie od ich stanu wizualnego. Data produkcji opony znajduje się na jej bocznej ściance, zapisana w ciągu znaków zaczynających się od skrótu DOT.

Policja tarnowska apeluje do kierowców o odpowiedzialne przygotowanie pojazdu do jazdy w zimowych warunkach, podkreślając, że odpowiednie ogumienie to klucz do bezpiecznej jazdy i zmniejszenia ryzyka wypadków drogowych.

Czytany 148 razy
Odsłon artykułów:
17268400

Odwiedza nas 195 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…