czwartek, 04 kwiecień 2024 09:48

Jak oddać swój głos w nadchodzących wyborach samorządowych?

Napisał

Prezentujemy niezbędne informacje o głosowaniu w wyborach samorządowych 7 kwietnia – wszystko, co musisz wiedzieć.

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, mieszkańcy będą mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli na różnych szczeblach samorządu terytorialnego. W zależności od lokalizacji, wyborcy otrzymają od trzech do czterech kart do głosowania na kandydatów do Sejmiku Województwa, Rady Powiatu, Wójta, Burmistrza Gminy, a w licznych przypadkach także do Rady Gminy. Ważne jest, aby pamiętać, że w wyborach na wójta głosuje się poprzez wybór opcji „TAK” lub „NIE” przy jedynym zarejestrowanym kandydacie.

Wybory odbywają się w godzinach od 7:00 do 21:00. Druga tura, zaplanowana na 21 kwietnia, odbędzie się tylko w przypadku, gdy żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie uzyska ponad 50% głosów.

Aby zagłosować, należy potwierdzić tożsamość przy pomocy dokumentu z zdjęciem, takiego jak dowód osobisty. Głosowanie odbywa się poprzez zaznaczenie krzyżyka (X) przy wybranym kandydacie. Warto zwrócić uwagę, że głos będzie nieważny, jeśli zaznaczy się więcej niż jednego kandydata na karcie, nie zaznaczy się żadnego, lub zaznaczy się kandydata, który został skreślony.

Pamiętaj, że w wyborach samorządowych możesz głosować tylko w miejscu swojego stałego zameldowania, bez możliwości zmiany miejsca głosowania. Osoby, które nie są zameldowane, ale stale zamieszkują pod określonym adresem, mogą złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców w swojej gminie.

Ważne jest, aby każdy wyborca miał świadomość swoich praw i obowiązków. Oddanie ważnego głosu jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego obywatela, który ma wpływ na kształtowanie lokalnej społeczności.

Czytany 125 razy
Odsłon artykułów:
17464793

Odwiedza nas 293 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…