poniedziałek, 13 maj 2024 21:00

Przetarg na budowę obwodnicy Pilzna ogłoszony

Napisał

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna. To już druga inwestycja na Podkarpaciu w ramach Programu Budowy 100 obwodnic (PB100). Termin otwarcia ofert wyznaczono na 17 czerwca 2024 roku.

Nowa obwodnica Pilzna – szczegóły inwestycji

Inwestycja obejmuje budowę 2,6-kilometrowej obwodnicy, która rozpocznie się za skrzyżowaniem DK94 z DK73 w Pilźnie. W ramach projektu przewidziano m.in. skrzyżowanie typu rondo w okolicy przecięcia ul. Wiaduktowej z ul. Lwowską oraz most nad rzeką Dulcza. Obwodnica połączy się z DK73 w miejscowości Strzegocice, kierując się na Jasło.

Droga będzie mieć przekrój 1x2, czyli po jednym pasie w każdym kierunku. Inwestycja obejmuje również budowę infrastruktury towarzyszącej, takiej jak odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska oraz system zarządzania ruchem. Przewiduje się także budowę przejść dla zwierząt, ekranów akustycznych, przeciwolśnieniowych oraz zbiorników retencyjnych. Planowane zakończenie prac to 35 miesięcy od daty podpisania umowy.

Cel i znaczenie inwestycji

Obwodnica Pilzna jest częścią większego projektu modernizacji drogi krajowej nr 73, który ma na celu poprawę przepustowości i bezpieczeństwa na trasie. Kolejne etapy projektu obejmują budowę obwodnic Brzostku, Kołaczyc i Jasła. Dzięki tym inwestycjom kierowcy zyskają około 35 kilometrów wygodnej i bezpiecznej trasy, w większości prowadzonej nowym śladem.

Droga krajowa nr 73 odgrywa kluczową rolę w układzie komunikacyjnym Polski, łącząc północ z południem kraju. Jest to również istotny szlak prowadzący do priorytetowych przejść granicznych z Ukrainą.

Program Budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu w ramach rządowego Programu Budowy 100 obwodnic powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz obwodnicy Pilzna, planowane są obwodnice m.in. Nowej Dęby, Kolbuszowej, Miejsca Piastowego i Przemyśla. Wszystkie te drogi będą klasy GP, co zapewni szybki i bezpieczny ruch tranzytowy, odciążając jednocześnie centra miast i miasteczek.

Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary miejskie.

Czytany 342 razy
Odsłon artykułów:
17521261

Odwiedza nas 273 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…