środa, 15 maj 2024 22:09

Pamięć o ks. prof. dr. hab. Janie Walu w Przeczycy

Napisał

Człowiek przez duże "C", wybitna postać, wspaniały duszpasterz, człowiek dialogu i dobry organizator – tak wspominają zmarłego ks. prof. dr. hab. Jana Wala jego przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Przeczycy. W przeddzień jego 82. urodzin w rodzinnej parafii odbyła się sesja poświęcona jego pamięci, którą poprowadził ks. dr hab. Jan Bartoszek.

Bliski związek z Przeczycą i Sanktuarium

Jak mówi proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Przeczyckiej, ks. Edward Janikowski, ks. Jan Wal był bardzo związany z Przeczycą i Sanktuarium. Cenił Matkę Bożą Przeczycką, dla której ułożył modlitwy i wiersze, oraz opracował nowennę i modlitewnik. Chętnie głosił Słowo Boże, zwłaszcza podczas ważnych wydarzeń, takich jak jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa.

Wkład w rozwój Uniwersytetu Papieskiego i działalność naukowa i dydaktyczna

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił, że ks. Wal wniósł ogromny wkład w rozwój uczelni, szczególnie w dziedzinie dziennikarstwa. Był wielkim teologiem i dziennikarzem, który patrzył z nadzieją na przyszłość.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka wspominał, że dialog był priorytetem w działalności naukowej i dydaktycznej ks. Wala. Był wybitnym promotorem, wykładowcą i autorem wielu publikacji na temat dialogu.

Kapłaństwo jako powołanie

Ks. prof. dr hab. Stefan Koperek dodał, że ks. Wal był zawsze księdzem katolickim, który traktował kapłaństwo jako powołanie na całe życie. Podkreślał jego wierność do końca, a ks. prof. dr hab. Jan Machniak przypomniał, że ks. Wal odprawił swoją ostatnią Mszę świętą 26 sierpnia 2023 roku.

Życie i dorobek ks. Jana Wala

Ks. Jan Wal zmarł 27 sierpnia 2023 roku i został pochowany na cmentarzu w rodzinnej Przeczycy. Sesję poświęconą jego pamięci zakończono Mszą świętą pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Roberta Tyrały oraz modlitwą przy grobie śp. ks. prof. Jana Wala.

Ks. prof. dr hab. Jan Wal, kapłan archidiecezji krakowskiej, pochodził z diecezji tarnowskiej. Urodził się w Przeczycy 12 maja 1942 roku i przyjął święcenia kapłańskie 3 kwietnia 1966 roku z rąk ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyły. Był wikariuszem w kilku parafiach, a w 1977 roku kardynał Wojtyła mianował go dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Charytatywnego w Kurii Metropolitalnej. Był profesorem teologii pastoralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1987 roku rozpoczął wykłady. Ks. Wal jest autorem wielu publikacji naukowych i promotorem licznych prac magisterskich i doktorskich. Był również zaangażowany w prace Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Krakowskiej oraz Polskiego Synodu Plenarnego.

Serwis diecezji tarnowskiej diecezja.tarnow.pl informuje o tym wydarzeniu, i tam znajduje się więcej informacji.

Czytany 271 razy
Odsłon artykułów:
17585424

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…