środa, 05 czerwiec 2024 17:48

Spotkania informacyjne dotyczące budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa

Napisał

W czerwcu odbędą się spotkania informacyjne dotyczące opracowania dokumentacji projektowej dla budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa w ciągu DK73. Spotkania są organizowane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Szczegóły spotkań

Spotkania informacyjne odbędą się w gminach, na których terenie będzie przebiegać droga: 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie (Gmina Skrzyszów), 13 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Woli Rzędzińskiej (Gmina Tarnów) oraz 10 czerwca w Śmignie (Gmina Lisia Góra). Podczas spotkań zostanie omówiony opis przedsięwzięcia oraz plany sytuacyjne. Mieszkańcy będą mieli również możliwość zapoznania się z ankietą dotyczącą projektu.

Informacje o projekcie

Wykonawcą dokumentacji jest Multiconsult Polska sp. z o.o., która podpisała umowę 7 czerwca 2023 r. Wartość umowy wynosi 8 423 778,00 zł, a czas realizacji projektu to 42 miesiące.

Przedsięwzięcie, realizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030, zakłada budowę drogi klasy GP (głównej przyśpieszonej) na odcinku o długości około 10 km. Droga będzie przebiegać od planowanego węzła z autostradą A4 pomiędzy węzłami Tarnów Północ i Dębica Zachód do drogi krajowej nr 94 pomiędzy Tarnowem a Pilznem, w lokalizacji zależnej od konkretnego wariantu inwestycyjnego. System realizacji inwestycji to "Projektuj i Buduj".

Zakładane parametry techniczne obejmują drogę klasy technicznej GP z prędkością do projektowania 110 km/h. Przekrój poprzeczny będzie wynosił 2×2 lub 1×2 (do ustalenia na podstawie analiz), szerokość pasa ruchu wyniesie 3,5 m, a szerokość pasa dzielącego 4,0 m. Kategoria ruchu KR6 będzie weryfikowana na etapie kolejnych faz dokumentacji, a dopuszczalne obciążenie nawierzchni wyniesie 115 kN/oś.

Planowana inwestycja zakłada budowę nowego węzła na autostradzie A4 na północ od Pilzna, pomiędzy istniejącymi węzłami Tarnów Centrum i Dębica Zachód. Nowy węzeł zostanie skomunikowany z DK94 nowym odcinkiem DK73. Warianty przebiegu nowej drogi będą opracowywane na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ-R).

Dzięki budowie nowego węzła na autostradzie A4 i nowego odcinka DK73, zwiększy się dostępność komunikacyjna miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, m.in. Pilzna i Jasła. Ponadto, zmniejszy się ruch pojazdów w Tarnowie odbywający się obecnie na kierunku Tarnów-Pilzno.

Opis przedsięwzięcia, plany sytuacyjne oraz ankieta są dostępne na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 1535 razy
Odsłon artykułów:
17549006

Odwiedza nas 364 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…