czwartek, 06 czerwiec 2024 08:19

Co trzeba wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024?

Napisał

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Uprawnieni do głosowania są wszyscy obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat. Głosować można również będąc poza granicami kraju, przy spełnieniu określonych warunków.

Kluczowe informacje:

  • Liczba posłów: W 2024 roku Polska wybierze 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
  • System wyborczy: W całej Unii Europejskiej stosowany jest proporcjonalny system wyborczy. Oznacza to, że mandaty są podzielone zgodnie z liczbą głosów zebranych przez poszczególne partie.
  • Okręgi wyborcze: Polska jest podzielona na 13 okręgów wyborczych. Mieszkańcy naszego regionu mogą głosować w okręgu 9. (województwo podkarpackie) i okręgu 10. (województwa małopolskie i świętokrzyskie).

Jak głosować?

Wyborcy głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania, sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców w nowym miejscu.

Osoby chcące głosować poza miejscem stałego zamieszkania mają dwie możliwości: Zaświadczenie o prawie do głosowania: Wniosek można złożyć w urzędzie gminy, w której jesteś ujęty w spisie wyborców, najpóźniej na trzy dni przed dniem wyborów. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju. Dopisanie do spisu wyborców: Można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać w dniu wyborów, najpóźniej na pięć dni przed dniem wyborów. Do 6 czerwca można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania.

Jak oddać ważny głos?

Aby głos był ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na wybranej liście. X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Co zabrać do lokalu wyborczego?

Do lokalu wyborczego należy zabrać dowód osobisty lub paszport, aby członkowie komisji mogli sprawdzić tożsamość wyborcy.

Wybory europejskie

W wyborach europejskich obywatele Unii Europejskiej głosują na członków Parlamentu Europejskiego, który reprezentuje ich interesy. Wybory odbywają się co pięć lat. W 2024 roku wybierzemy 720 posłów, przy czym Polska będzie miała 53 mandaty.

Każde państwo członkowskie UE może mieć od 6 do 96 posłów, zależnie od liczby ludności. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów.

Czytaj także: 

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10 (Małopolskie i Świętokrzyskie)

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w okręgu 9 (Podkarpackie)

Czytany 205 razy
Odsłon artykułów:
17588561

Odwiedza nas 280 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…