piątek, 07 czerwiec 2024 10:39

Wielki Odpust Tuchowski 2024 – „Maryja obecna w Kościele!”

Napisał

Najważniejszym wydarzeniem w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie jest coroczny Wielki Odpust Tuchowski. W 2024 roku odbędzie się on w dniach 29 czerwca – 7 lipca, pod hasłem: „Maryja obecna w Kościele!”. W tym roku obchodzona będzie także 120. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej.

Tysiące pielgrzymów i rekolekcje w drodze

Co roku do Tuchowa przybywa około 100 tysięcy pielgrzymów, którzy uczestniczą w sakramencie pokuty i pojednania, słuchają kazań odpustowych oraz licznie przystępują do Komunii Świętej. Pielgrzymi z okolicznych miejscowości często udają się pieszo do Tuchowa, co staje się swoistymi rekolekcjami w drodze, cieszącymi się dużą popularnością.

Modlitwy za młodzież i powołania kapłańskie

W dniach 29-30 czerwca 2024 roku mieszkańcy Sądecczyzny, górale, a także wierni z Brzeska i okolic, będą pielgrzymować do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Pątnicy będą modlić się w intencji młodzieży oraz o liczne powołania kapłańskie i zakonne.

Cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej

Obraz Matki Bożej sprowadzono do Tuchowa około połowy XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530–1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany na desce lipowej, tłustą temperą na zaprawie kredowej, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Obraz ma wymiary 58,2 na 44 cm, a jego technika wykonania jest typowa dla renesansu.

Matka Boża trzyma w prawej ręce rozkwitłą różę, co łączy obraz z ikonograficzną grupą krzewu różanego, wizją apokaliptyczną i ogrodem rajskim. Dzieciątko Jezus jest przedstawione z błękitną kulą w prawej ręce, symbolizującą glob ziemski, oraz z lewą rączką podniesioną w geście błogosławieństwa. Złote nimby i korony podkreślają królewski majestat postaci.

Oryginalne malowane szaty Maryi i Jezusa są obecnie pokryte metalową „sukienką” z pozłacanej, srebrnej blachy. Obraz był kilkukrotnie wynoszony z ołtarza, m.in. podczas milenijnego dnia 10 lipca 1966 roku, kiedy to ks. arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II) celebrował przed nim uroczystą sumę.

Redemptoryści w Tuchowie

Od 1893 roku w Tuchowie posługują Redemptoryści, którzy serdecznie zapraszają wszystkich wiernych do udziału w Wielkim Odpuście Tuchowskim.

Szczegółowy program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Fot.: Krzysztof Jasiński

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 458 razy
Odsłon artykułów:
17549012

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…