poniedziałek, 10 czerwiec 2024 17:21

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce

Napisał

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 roku. Poniżej prezentowane są wyniki dla Polski i regionu.

W skali kraju rozkład mandatów jest następujący:

  • Koalicja Obywatelska: 21 mandatów (37,06%)
  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS): 20 mandatów (36,16%)
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 6 mandatów (12,08%)
  • Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 3 mandaty (6,91%)
  • Lewica: 3 mandaty (6,3%)

Wyniki w Małopolsce

  • Prawo i Sprawiedliwość: 43,10%
  • Koalicja Obywatelska: 29,02%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 14,66%
  • Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 7,08%
  • Lewica: 4,75%
  • Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: 0,75%
  • Normalny Kraj: 0,28%
  • Polexit: 0,26%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,08%

Wyniki w Tarnowie

  • Koalicja Obywatelska: 38,09%
  • Prawo i Sprawiedliwość: 37,32%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 13,02%
  • Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 6,98%
  • Lewica: 3,34%
  • Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: 0,68%
  • Normalny Kraj: 0,29%
  • Polexit: 0,21%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,07%

Wyniki w powiecie tarnowskim

  • Prawo i Sprawiedliwość: 58,35%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,55%
  • Koalicja Obywatelska: 14,75%
  • Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 7,26%
  • Lewica: 1,61%
  • Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: 0,72%
  • Normalny Kraj: 0,39%
  • Polexit: 0,28%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,09%

Wyniki w pobliskich gminach powiatu tarnowskiego

Gmina Ryglice:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 63,67%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,81%
  • Koalicja Obywatelska: 10,76%
  • Trzecia Droga: 5,69%
  • Lewica: 1,56%
  • Bezpartyjni Samorządowcy: 0,75%
  • Polexit: 0,46%
  • Normalny Kraj: 0,26%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,03%

Gmina Skrzyszów:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 58,81%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,37%
  • Koalicja Obywatelska: 15,94%
  • Trzecia Droga: 5,76%
  • Lewica: 1,86%
  • Bezpartyjni Samorządowcy: 0,73%
  • Normalny Kraj: 0,28%
  • Polexit: 0,18%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,07%

Gmina Tarnów:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 49,20%
  • Koalicja Obywatelska: 22,86%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 15,90%
  • Trzecia Droga: 7,64%
  • Lewica: 2,63%
  • Bezpartyjni Samorządowcy: 0,83%
  • Normalny Kraj: 0,56%
  • Polexit: 0,32%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,06%

Gmina Tuchów:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 60,22%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,92%
  • Koalicja Obywatelska: 13,26%
  • Trzecia Droga: 6,60%
  • Lewica: 1,54%
  • Bezpartyjni Samorządowcy: 0,68%
  • Polexit: 0,36%
  • Normalny Kraj: 0,32%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,11%

Gmina Szerzyny:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 67,32%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,99%
  • Koalicja Obywatelska: 6,89%
  • Trzecia Droga: 6,70%
  • Lewica: 1,26%
  • Bezpartyjni Samorządowcy: 0,47%
  • Normalny Kraj: 0,33%
  • Polexit: 0,05%
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,00%

Wyniki w pobliskich gminach powiatu dębickiego

Gmina Jodłowa

  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 67,76%
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,33%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska: 7,41%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 6,73%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica: 0,84%
  • Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: 0,67%
  • Komitet Wyborczy Polexit: 0,25%

Gmina Pilzno

  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 67,76%
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: 16,33%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska: 7,41%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 6,73%
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica: 0,84%
  • Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie: 0,67%
  • Komitet Wyborczy Polexit: 0,25%

Lista kandydatów z całego kraju, którzy uzyskali mandaty

Koalicja Obywatelska:

  • Adamowicz Magdalena
  • Arłukowicz Bartosz Adam
  • Brejza Krzysztof
  • Budka Borys Piotr
  • Buła Andrzej
  • Gasiuk-Pihowicz Kamila
  • Halicki Andrzej Witold
  • Joński Dariusz
  • Kierwiński Marcin Piotr
  • Kohut Łukasz Marcin
  • Kopacz Ewa Bożena
  • Lewandowski Janusz Antoni
  • Łukacijewska Elżbieta Katarzyna
  • Marczulajtis-Walczak Jagna Kinga
  • Nykiel Mirosława
  • Protas Jacek
  • Sienkiewicz Bartłomiej Henryk
  • Szczerba Michał Roch
  • Wawrykiewicz Michał
  • Wcisło Marta Anna
  • Zdrojewski Bogdan Andrzej

Lewica:

  • Biedroń Robert
  • Scheuring-Wielgus Joanna Izabela
  • Śmiszek Krzysztof Jan

Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni:

  • Hetman Krzysztof Andrzej
  • Jarubas Adam Sebastian
  • Kobosko Michał Andrzej

Konfederacja Wolność i Niepodległość:

  • Braun Grzegorz Michał
  • Bryłka Anna Mirosława
  • Buczek Tomasz Wojciech
  • Sypniewski Marcin
  • Tyszka Stanisław
  • Zajączkowska-Hernik Ewa

Prawo i Sprawiedliwość:

  • Bielan Adam Jerzy
  • Bocheński Tobiasz Adam
  • Brudziński Joachim Stanisław
  • Buda Waldemar Grzegorz
  • Dworczyk Michał Paweł
  • Gosiewska Małgorzata Maria
  • Jaki Patryk Tomasz
  • Kamiński Mariusz
  • Maląg Marlena Magdalena
  • Mularczyk Arkadiusz
  • Müller Piotr Józef
  • Obajtek Daniel
  • Ozdoba Jacek Dawid
  • Rzońca Bogdan Józef
  • Szydło Beata Maria
  • Tarczyński Dominik
  • Wąsik Maciej Roman
  • Wiśniewska Jadwiga Maria
  • Zalewska Anna Elżbieta
  • Złotowski Kosma Tadeusz

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandaty w okręgu wyborczym nr 10 (Małopolska, Świętokrzyskie)

Koalicja Obywatelska:

  • Marczulajtis-Walczak Jagna Kinga
  • Sienkiewicz Bartłomiej Henryk

Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni:

  • Jarubas Adam Sebastian

Konfederacja Wolność i Niepodległość:

  • Braun Grzegorz Michał

Prawo i Sprawiedliwość:

  • Mularczyk Arkadiusz
  • Szydło Beata Maria
  • Tarczyński Dominik

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandaty w okręgu wyborczym nr 9 (Podkarpacie)

Koalicja Obywatelska:

  • Łukacijewska Elżbieta Katarzyna

Konfederacja Wolność i Niepodległość:

  • Buczek Tomasz Wojciech

Prawo i Sprawiedliwość:

  • Obajtek Daniel
  • Rzońca Bogdan Józef

Czytaj także:

Frekwencja w wyborach do Europarlamentu z dnia 9 czerwca

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10 (Małopolskie i Świętokrzyskie)

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w okręgu 9 (Podkarpackie)

Co trzeba wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024?

Czytany 553 razy
Odsłon artykułów:
17529868

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…