środa, 19 czerwiec 2024 17:35

(Nie)bezpieczeństwo motocyklistów – apel policji

Napisał

Jak informuje tarnowska policja, sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. Niestety, wiąże się to z większą liczbą zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

Zwiększone ryzyko dla motocyklistów

Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści, często pociągają za sobą poważne skutki. Warto pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając lub wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością, motocyklista naraża przede wszystkim siebie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie zauważyć. Sprawne i czyste światła oraz kamizelka odblaskowa poprawiają widoczność motocyklisty zarówno w dzień, jak i w nocy. Policja apeluje do motocyklistów: "Dajcie się zauważyć!"

Najczęstsze przyczyny wypadków

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Nawet niewielkie przeszkody, takie jak piach czy rozlana ciecz, mogą stanowić poważne zagrożenie.

Rola kierowców samochodów

Do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się również nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami, głównie samochodami osobowymi. Kierowcy powinni być uczuleni na obecność zwiększonej liczby jednośladów na drodze. Ważne jest, aby uważnie zerkać w lusterka, szczególnie podczas zmiany pasa ruchu czy skrętu.

Statystyki wypadków

Od 1 stycznia do 18 czerwca 2024 na polskich drogach doszło ogółem do 996 wypadków z udziałem użytkowników motocykli. W tych zdarzeniach zginęły 102 osoby, a 928 zostało rannych. Nadmierna prędkość, brawura i przecenianie własnych umiejętności to główne przyczyny tragicznych wypadków. Sezon dopiero się zaczyna, co wymaga przypomnienia technik jazdy i wyrobienia nowych nawyków zarówno u motocyklistów, jak i kierowców samochodów. Razem dbajmy o bezpieczeństwo na drogach!

Czytany 69 razy
Odsłon artykułów:
17585403

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…