środa, 19 czerwiec 2024 19:33

Zabezpiecz swój dom przed włamaniem: Ważne porady na sezon wakacyjny

Napisał

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, co niestety sprzyja aktywności złodziei. Korzystając z nieobecności domowników, włamywacze celują w samochody, piwnice, garaże i mieszkania, kradnąc cenne przedmioty.

Bądź czujny i zwracaj uwagę na podejrzane osoby

Jak podaje tarnowska policja, policja apeluje o szczególną uwagę na nieznajome osoby przebywające na klatkach schodowych lub obserwujące nasze samochody, domy czy mieszkania. Zwracajmy także uwagę na samochody o rejestracjach spoza powiatu. Złodzieje często dokonują rozpoznania terenu pod pretekstem sprzedaży różnych artykułów czy roznoszenia ulotek. Warto zainteresować się takimi osobami, zapamiętać ich wygląd oraz cechy charakterystyczne jak tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również mogą być przydatne w przypadku włamania.

Jak chronić swoją własność

  1. Zabezpieczenia: Dokładnie zabezpiecz mieszkania, budynki gospodarcze i piwnice. Pamiętaj o zamknięciu okien, balkonów i drzwi.
  2. Dodatkowe zabezpieczenia: Zamontuj systemy antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe lub kraty, zwłaszcza w dolnych partiach budynków. Czas potrzebny na pokonanie tych zabezpieczeń może zniechęcić włamywacza.
  3. Klucze: Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy pod doniczką.
  4. Oświetlenie: Zapewnij odpowiednie oświetlenie wejść, okien tarasowych i bram garażowych.
  5. Weryfikacja osób: Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych oferujących różne przedmioty lub usługi.
  6. Nieobecność: Nie sygnalizuj swojej nieobecności. Poproś sąsiadów o doglądanie domu, podlewanie kwiatów, otwieranie okien i włączanie światła.
  7. Samochody: Nie zostawiaj cennych przedmiotów w samochodzie. Złodzieje kradną wszystko, co ma wartość, nawet uchwyty na telefon czy nawigację.
  8. Włamanie: W przypadku włamania nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie zacieraj śladów, aby nie utrudniać pracy funkcjonariuszom.

Czytany 67 razy
Odsłon artykułów:
17585598

Odwiedza nas 93 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…