poniedziałek, 24 czerwiec 2024 16:54

Apel Policji: Zachowajmy ostrożność w rejonach akwenów

Napisał

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach akwenów, troszcząc się o bezpieczeństwo wypoczywających. Woda, choć jest wspaniałym miejscem rekreacji, może stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia. Podczas pierwszego weekendu wakacji odnotowano 6 utonięć, w tym 2 dzieci. Od 1 kwietnia zarejestrowano 94 utonięcia na terenie kraju, a od początku roku 156.

Bezpieczeństwo nad wodą

Woda to żywioł, wobec którego należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i rozsądek, szczególnie podczas nadchodzącej fali upałów. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach:

  1. Korzystajmy z wyznaczonych miejsc: Kąpmy się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, odpowiednio oznakowanych i strzeżonych przez ratowników wodnych.
  2. Stopniowe wchodzenie do wody: Nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem schładzajmy wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  3. Unikajmy alkoholu: Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  4. Zachowajmy bliskość brzegu: Kąpiąc się w terenie, nie oddalajmy się za daleko od linii brzegowej.
  5. Dbajmy o najmłodszych: Nie pozostawiajmy dzieci samych w wodzie.
  6. Bądźmy czujni: Zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy, pomóżmy w granicach swoich możliwości. W razie potrzeby zaalarmujmy służby (numer alarmowy 112) oraz inne osoby.

Zgłaszanie niebezpiecznych miejsc

Jeśli znasz miejsca niebezpieczne na wodach, gdzie często dochodzi do kąpieli, możesz to zgłosić na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nie pozwólmy, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!

Według informacji KPP w Jaśle, Biuro Prewencji KGP

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 135 razy
Odsłon artykułów:
17585408

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…