sobota, 21 marzec 2015 01:00

Między Paryżem a Pogórzem. Ranking cen wody i ścieków

Napisał

Czy woda we Francji jest tańsza niż pod Tarnowem?

W regionie nawyższe ceny dyktuje Dorzecze Białej, najtaniej jest w Tarnowie. Jeśli do tego dodać fakt, że ceny wody i ścieków są w Polsce jednymi z najdroższych w Europie, to sytuacja nie przedstawia się różowo.

Stawki za wodę i ścieki w Polsce

Od 4,69 zł do prawie 70 zł brutto wahają się ceny metra sześciennego wody i ścieków w polskich gminach. Średnio mieszkańcy płacą 10,86 zł. Różnice cenowe siegają aż 62 zł. Najniższe stawki sumy cen za metr sześcienny wody i ścieków są w gminie Bytom Odrzański - 4,69 zł. Najwyższe ceny wody i ścieków dla gospodarstw domowych są natomiast w gminie Stara Kamienica - 68,70 zł.

Stawki za wodę i ścieki w regionie

Najdrożej w regionie tarnowskim jest na obszarze obsługiwanym przez Dorzecze Białej, np. Tuchów płaci ponad 19 zł łącznie za wodę i ścieki. Podobnie jest w gminie Rzepiennik, Ryglice, Ciężkowice. Najtańszą ofertę mają Wodociągi Tarnowskie - w Tarnowie suma cen wynosi poniżej 9 zł i plasuje miasto na dość dobrej pozycji w Polsce.

Przedstawione tu dane wykorzystane zostały z analizy serwisu cena-wody.pl na podstawie danych gmin. Ranking cen wody i ścieków w gospodarstwach domowych dotyczy w tym przypadku 875 gmin w całej Polsce. W zestawieniu nie zostały uwzględnione dopłaty lokalnych samorządów do cen a przedstawiona kwota, to tyle ile otrzymuje firma dostarczająca wodę i odbierająca ścieki.

Trzeba tu dodać, że dopłaty nie rozwiązują problemu globalnie. Tym, co mają możliwość podłączenia się do sieci (w niektórych miejscowościach tylko nieliczni), często gminy obniżają koszty. Tę różnicę rekompensują jednak pozostali mieszkańcy, którzy niejednokrotnie ponoszą dodatkowe koszty związane z dostarczaniem wody i wywozem ścieków w własnym zakresie. Im za to nikt nie dopłaca.

Stawki w 2015 r. (oprócz zaznaczonych wyjątków) - suma ceny brutto wody i ścieków w regionie tarnowskim:

Poniżej średniej krajowej

42*. Tuchów 19,11 zł (stawka luty 2014), Dorzecze Białej**
48. Ciężkowice 17,71 zł (stawka styczeń 2014), Dorzecze Białej (obecnie 19,67 zł)
53. Szerzyny 17,32 zł, GZGK w Szerzynach
91. Pleśna 14,79 zł, (stawka maj 2014), ZGK
185. Pilzno 12,36 zł, MZWiK w Pilźnie
202. Wojnicz 12,15 zł, UM

Powyżej średniej krajowej

352. Wierzchosławice 10,34 zł, WW
407. Gromnik 9,99 zł, GZK
553. Tarnów 8,99 zł, Tarnowskie Wodociągi

*Numer na początku oznacza pozycję od dołu na blisko 800 gmin. **Skrót na końcu oznacza nazwę spółki komunalnej.

Podobne statystyki zostały zaprezentowane w artykule: Woda i ścieki

Za granicą taniej?

Według międzynarodowej Firmy EY, uwzględniając zarobki w Polsce, za wodę i ścieki płacimy prawie najwięcej w Europie. Są kraje, że bez względu na zarobki jest taniej, np. woda i ścieki we Francji kosztują mniej niż w Polsce. Dla nas są one nawet droższe niż prąd i gaz. W przypadku tych ostatnich, zróżnicowania w Polsce są stosunkowo niewielkie, jeśli chodzi o wodę i ścieki, różnice sięgają ponad 1 tys.%.

W dodatku ceny w Polsce w ostatnich latach wzrosłyy nawet o kilkadziesiąt procent, mimo, że nastąpiła rozbudowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Jednym z powodów takiej sytuacji są duże koszta utrzymania powstającej infrastruktury i jej utrzymania.

Podobne artykuły: Rankingi gmin

Źródła: cena-wody.pl, Serwis Samorządowy PAP, Firma EY

Czytany 2212 razy
Odsłon artykułów:
17585401

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…