poniedziałek, 01 czerwiec 2026 21:02

113 Tarnowski Batalion WOT ma nowego patrona – płk. Adama Boryczkę

Napisał

W sobotę 1 czerwca 2026 r. w Tarnowie odbyła się podniosła uroczystość nadania imienia patrona oraz przejęcia dziedzictwa tradycji orężnych przez 113 Tarnowski Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czas czytania: 3 min.

Nowy patron batalionu

Batalion otrzymał imię pułkownika Adama Boryczki ps. „Adam” – Cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), pochodzącego z Wierzchosławic. Pułkownik Boryczka był dowódcą jednostek dywersyjnych AK, a po wojnie kurierem WiN. Zmarł w 1988 roku.

Przejęcie tradycji 16 Pułku Piechoty

Żołnierze 113 blp oficjalnie stali się spadkobiercami tradycji 16 Pułku Piechoty „Dzieci Tarnowa”, który wsławił się walkami o granice II RP oraz w Wojnie Obronnej 1939 roku. Podczas uroczystości batalion otrzymał kopię historycznego sztandaru pułku.

Przebieg uroczystości

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Świętej Rodziny, po której odbyła się defilada ulicą Krakowską na tarnowski Rynek. Główna część wydarzenia miała miejsce w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na Rynku odbył się uroczysty apel oraz IV Piknik Historyczny z pokazami sprzętu wojskowego, rekonstrukcjami i wojskową grochówką.

Udział przedstawicieli władz

W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta tarnowski Jacek Hudyma, wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz.

Źródło: Starostwo Tarnowskie / Samorząd Województwa Małopolskiego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 92 razy
Odsłon artykułów:
19470677

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…