sobota, 07 marzec 2015 01:00

Znaleziono drogę pierwszych więźniów KL Auschwitz w Tarnowie

Napisał

Pracownicy firmy, którzy wykonują prace związane z modernizacją linii kolejowej w Tarnowie odnaleźli fragmenty kostki brukowej, po której w 1940 roku, szli więźniowie pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Teren znaleziska został już przebadany przez archeologów, wykonano pomiary geodezyjne i dokumentację fotograficzną. Sprawą zajmuje się Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Odkryty bruk będzie przechowywany w specjalnym magazynie do czasu remontu pomnika Pierwszego Transportu do KL Auschwitz w Tarnowie, który ma rozpocząć się w kwietniu. Bruk zostanie wykorzystany do renowacji pomnika.

Znalezisko pochodzi z drogi dojazdowej do dawnej wojskowej rampy załadowczej użytkowanej w okresie międzywojennym przez m.in. oddziały 16 Pułku Piechoty. Rampa znajdowała się w pobliżu obecnej ul. Warsztatowej, ul. Kochanowskiego i rozjazdu kolejowego do Szczucina, niedaleko wiaduktu przy ul. Krakowskiej. W tej okolicy, po drodze pokrytej brukiem, miał miejsce także przemarsz pierwszego w historii transportu do Auschwitz z 14 czerwca 1940 roku, w którym skazanymi byli polscy więźniowie polityczni. Pochodzili oni z różnych miejsc Polski i zostali złapani przez wojska okupanta przy próbie ucieczki z kraju, aby włączyć się do sił zbrojnych aliantów.

Źródło: UM Tarnów

Czytany 1204 razy
Odsłon artykułów:
17521399

Odwiedza nas 279 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…