niedziela, 30 sierpień 2015 02:00

Wieńce na dożynkach powiatu tarnowskiego w Wojniczu

Napisał

Siedemnaste Dożynki Powiatu Tarnowskiego odbyły się 29 i 30 sierpnia w Wojniczu. Najpiękniejszym wieńcem tradycyjnego konkursu święta plonów, okazał się wieniec z Uniszowej.

Gmina Ryglice ma jedne z najlepszych wieńców w powiecie tarnowskim i regionie. Wieńce z różnych miejscowości tej gminy od lat zajmują czołowe miejsca w konkursach wyższego szczebla. W tym roku zwyciężyło dzieło z Uniszowej.

Z kolei powiat tarnowski może poszczycić się najlepszymi wieńcami nie tylko w skali regionu, czy województwa, o czym świadczą liczne dzieła prezentowane na poszczególnych dożynkach wiejskich i gminnych oraz sukcesy na konkursach różnych szczebli.

Do Wojnicza przybyły tylko niektóre wieńce, wybrane przez komisje konkursowe. Kilka z nich zaprezentowano na dożynkach wojewódzkich, o czym informuje artykuł: Wieńce regionu tarnowskiego w czołówce. Właśnie zwycięski wieniec z Brzeźnicy gm. Radłów pojedzie w najbliższą sobotę na dożynki prezydenckie. Powiat tarnowski od lat reprezentuje województwo małopolskie w Spale.


Wieniec z Rzepiennika Suchego, gm. Rzepiennik Strzyżewski


Wieniec z Poręby Radlnej, gm. Tarnów


Wieniec z Zabłędzy gm. Tuchów. Relacja z dożynek wiejskich


Wieniec z Szerzyn, gm. Szerzyny


Wieniec z Ładnej, gm. Skrzyszów

Wieniec z Uniszowej wraz z zespołem W Kuźni u Kowala:

Fotografie: Z. Wójtowicz, A. Kurzawa

Szczegółowe wyniki:
W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 750 zł każda dla grup wieńcowych z gmin Zakliczyn i Ryglice. Drugie miejsce i nagrodę finansową w wysokości 600 zł dla Gminy Rzepiennik Strzyżewski, trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 500 zł każda dla gmin Wojnicz, Szerzyny i Radłów. W kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce i nagrodę finansową w wysokości 600 zł otrzymała Gmina Tarnów, drugie miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł Gmina Żabno, dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 350 zł każda gminy Gromnik i Wietrzychowice. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego (symbolika religijna) pierwsze miejsce i nagrodę finansową w wysokości 400 zł jury przyznało Gminie Skrzyszów, dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 300 zł każda gminom Lisia Góra i Tuchów. Komisja również postanowiła w kategorii wieńca tradycyjnego przyznać trzy równorzędne nagrody wyróżnienia oraz nagrody finansowe w wysokości po 200 zł każda gminom Ciężkowice, Pleśna i Wierzchosławice. (powiat.tarnow.pl)

Więcej artykułów o dożynkach

Czytany 2796 razy
Odsłon artykułów:
17368492

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…