poniedziałek, 30 listopad 2015 01:00

Zmarł o. Stanisław Stańczyk senior

Napisał

W poniedziałek, 30 listopada 2015 r. w Tuchowie zmarł o. Stanisław Stańczyk, redemptorysta, nauczyciel akademicki, biblista, tłumacz Pisma Świętego.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w środę, 2 grudnia 2015 r. o godz.13.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, o godz. 12.30, wprowadzenie ciała śp. o. Stanisława do tuchowskiej bazyliki.

O. S. Stańczyk był biblistą, wykładowcą WSD Redemptorystów, duszpasterzem, tłumaczem kilku ksiąg Pisma Świętego na język polski w wydaniach Biblii Tysiąclecia (Liczb, Ozeasza, Habakuka), Biblii Poznańskiej (Joz, 1 i 2 Krn, Rt) i Komentarzy Biblijnych KUL (Rt). Był doktorem teologii biblijnej, posiadał licencjat Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, był prowincjałem redemptorystów. Przeżył lat 90, w zgromadzeniu zakonnym 68, a jako kapłan 63 lata.

O. Stanisław Stańczyk sen. urodził się w 1925 r. w Szynwałdzie pod Tarnowem. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył w 1947 r., profesję wieczystą w 1950 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. w Tuchowie. Studiował biblistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, zdobył licencjat z biblistyki na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, doktoryzował się na KUL w Lublibie. 

Był wykładowcą introdukcji biblijnej, archeologii, języka hebrajskiego, egzegezy biblijnej w Niższym oraz Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów m.in. w Toruniu, Tuchowie.

Był proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Tuchowie, rekolekcjonistą, prowincjałem Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, brał udział w Kapitule Generalnej Redemptorystów w Rzymie, był kapelanem sióstr zakonnych w Bawarii, duszpasterzem m.in. w archidiecezji monachijsko-fryzyńskiej, w Austrii, w Lubaszowej.

Sprawował nadzór i zbieranie środków na budowę domu wypoczynkowego redemptorystów w Kościelisku.

O. Stanisław Stańczyk senior, pochodzi z Szynwałdu, podobnie jak zmarły dwa lata temu jego krewny o. Stanisław Stańczyk junior, założyciel Małej Poligrafii w Tuchowie. Czytaj: Zmarł o. Stanisław Stańczyk

Źródło informacji, foto: www.redemptor.pl

Czytany 2686 razy
Odsłon artykułów:
17457768

Odwiedza nas 971 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…