czwartek, 28 styczeń 2016 01:00

Odnowiono kościół w Machowej

Napisał

Zakończył się remont zabytkowego XVIII-wiecznego drewnianego kościoła w Machowej. Prace trwały trzy lata.

Kompleksowa renowacja i prace konserwatorskie kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej w Machowej rozpoczęły się w 2012 r. Od tego czasu odnowiono fundamenty, podwaliny, konstrukcję ścian wieńcowych, podmurówkę, dach, ściany, elewację. Znacząco zmienił się wygląd zewnętrzny - dach i ściany zostały pokryte gontem. Wcześnie na dachu była blacha, a ściany obłożone były deskami.

Wszystkie prace udało się wykonać dzięki wsparciu z budżetu gminy Pilzno, Ministerstwa Kultury, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz województwa podkarpackiego i samych parafian Machowej. Całość kosztowała ponad 660 tysięcy złotych. (www.pilzno.um.gov.pl)

Dodajmy, że parafia w Machowej należy do dekanatu Pilzno. Kościół został wybudowany w 1778 r. Jest to drewniany, jednonawowy budynek konstrukcji zrębowej. Na cmentarzu parafialnym pochowany został Otto Schimek, austriacki żołnierz Wehrmachtu, rozstrzelany w 1944 r. za odmowę wykonania wyroku na polskich cywilach. Szczątki żołnierza zostały przeniesione do kaplicy przy kościele. 


Foto: www.pilzno.um.gov.pl

Podobny artykuł: Renowacja kościoła w Jodłowej

Czytany 2633 razy
Odsłon artykułów:
17474186

Odwiedza nas 454 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…