piątek, 19 luty 2016 00:00

170. rocznica rabacji

Napisał

W najbliższym czasie odbędą się uroczystości związane z rocznicą rzezi galicyjskiej. Ważnym punktem będą uroczystości w okolicy Smarżowej, z której pochodził jeden z głównych przywódców rabacji Jakub Szela.

Za pośrednictwem portalu Ryglice-okolice na obchody rocznicy rabacji zapraszają organizatorzy wydarzeń w Tarnowie i Siedliskach-Bogusz: 

Modlitwa w Tarnowie

W Tarnowie na Starym Cmentarzu w piątek 19 lutego o godz. 16:00 przy mogile ofiar rabacji, obok pomnika powstańców styczniowych będzie miało miejsce spotkanie modlitewne związane z rocznicą rabacji.

 

Obchody 170- rocznicy rabacji w Siedliskach-Bogusz gm. Brzostek

20 lutego

14.00 - rozpoczęcie i powitanie gości
14.10 - projekcja autorskiego filmu dotyczącego rabacji w okolicy Smarżowej, z której pochodzi Jan Szela
15.00 - przemówienie burmistrza Brzostku
15.10 - sesja naukowa z udziałem ks. prof. dr. hab. Bogdana Stanaszka, dr. Tomasza Szuberta, Gabriela Maciejewskiego i Stefana Bartnika

 

Obchody 170- rocznicy rabacji w Tarnowie

Myśmy wszystko zapomnieli ...

Właśnie mija okrągła 170. rocznica rzezi galicyjskiej (zwanej też rzezią tarnowską i rabacją), jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tarnowa, ziemi tarnowskiej i polskiej historii w ogóle. Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości organizuje w Tarnowie obchody tej rocznicy w środę 24 lutego. Będzie Msza Św. w Katedrze i popularnonaukowy panel z udziałem czwórki badaczy tego dramatu. Porozumienie zaprasza wszystkich diecezjan i patriotów do uczestnictwa we Mszy Świętej, która odprawiona zostanie w najbliższą środę 24 lutego o godzinie 16:00 w Bazylice Katedralnej o spokój duszy pomordowanych w trakcie rabacji, miłosierdzie Boże dla oprawców a także w intencji odrodzenia narodowej wspólnoty.

Tuż po Mszy, organizatorzy zapraszają na panel popularnonaukowy zatytułowany "Myśmy wszystko zapomnieli ...", w którym udział wezmą badacze dramatycznych wydarzeń z roku 1846 w Tarnowie i ziemi tarnowskiej:
- ks. dr Ryszard Banach, historyk Kościoła, kapelan Porozumienia
- ks. mgr Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego i autor niedawno wydanej książki "Okropne dzieje przyniósł nam czas. Duchowieństwo diecezji tarnowskiej wobec wydarzeń 1846 roku"
- a także lokalni historycy: Bogusław Andrzej Baczyński oraz Antoni Sypek.

Początek panelu w środę 24 lutego o godzinie 17.15 w auli starostwa powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.

 

Ryglice. 20 lutego będą miały miejsce także uroczystości w Ryglicach. O godz. 14.00 nastąpi złożenie kwiatów na grobie śp. Michała Witalisa, a następnie wykłady i prelekcje, ktore poprowadzi dr Jan Hebda, Sławomir Piskozub i Jakub Nowak

Czytany 2572 razy
Odsłon artykułów:
17464820

Odwiedza nas 451 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…