wtorek, 14 czerwiec 2016 09:55

140 miliony na małopolskie zabytki

Napisała

95 wniosków złożyły małopolskie instytucje, uczelnie i przedsiębiorcy w ramach dwóch konkursów na projekty z obszaru ochrony i opieki nad zabytkami.

O wsparcie złożono wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 300 mln zł. Województwo małopolskie przeznaczy na ten cel ponad 140 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Wsparcie to będzie dotyczyło wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego. O środki ubiegają się także projekty związane z prezentacją dziedzictwa kulturowego, rozwijania i udostępniania szlaków kulturowych. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na wrzesień 2016 roku.

Oprócz tego, w tym roku w ramach konkursu ogłoszonego przez Województwo Małopolski przyznano aż 88 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy małopolskich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Łącznie przekazano na ten cel aż 1,8 mln zł. Więcej: Renowacja kolejnych zabytków.

Jak informuje Urząd Marszałkowski "W Małopolsce znajduje się ok. 50 tys. zespołów zabytkowych. Aż 3 080 zabytków wpisanych jest do rejestru zabytków. Wśród nich znajdują się kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej. Wiele z nich wymaga natychmiastowego zabezpieczenia, remontu bądź konserwacji".

Czytaj także: Konserwacja kolejnych zabytków, Miliony na ratowanie zabytków w regionie

Czytany 2180 razy
Odsłon artykułów:
17458351

Odwiedza nas 821 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…