poniedziałek, 22 sierpień 2016 14:50

Dożynki gminne w Kowalowej

Napisał

Za nami Dożynki Gminy Ryglice, które w tym roku odbyły się w Kowalowej.

Uroczystości dożynkowe w niedzielę 21 sierpnia rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym w Kowalowej. Liturgii przewodniczył ks. Paweł Dudek.

Dalsze świętowanie miało miejsce na placu obok Szkoły Podstawowej. Tutaj nastąpiła tradycyjna ceremonia dożynkowa. Starostowie dożynek, mieszkańcy Kowalowej, Anna Materowska i Wiesław Stojak przekazali chleb burmistrzowi Ryglic Bernardowi Karasiewiczowi.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego. Oceniano 14 dzieł. Jury za najlepszy wieniec tradycyjny uznało dzieło twórczyń z Uniszowej. Drugie miejsce przyznano wieńcowi Grupy Teatralnej z Lubczy, a trzecie KGW z Zalasowej. W kategorii wieńców współczesnych kolejne miejsca zdobyły prace: Grupy Zalasowianie z Zalasowej, Klubu Seniora z Zalasowej, grupie z Woli Lubeckiej. Wieniec z Uniszowej pojedzie na konkurs powiatu tarnowskiego do Szerzyn, a wieniec współczesny z Zalasowej na dożynki województwa małopolskiego do Miechowa.

W czasie Dożynek licytowano prace, które podarowali lokalni twórcy ludowi. Uzyskane pieniądze przeznaczono na pomoc poszkodowanej w wyniku pożaru rodzinie Fidowiczów z Ryglic.

O historii Kowalowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 630- lecia pierwszej wzmianki historycznej, opowiadał tarnowski nauczyciel, pisarz Mieczysław Czosnyka. Zaprezentował książkę swojego autorstwa - "Kowalowa. Zarys historii 1386-2016".

W czasie wydarzenia miały miejsce programy artystyczne w wykonaniu uczniów ze szkoły w Kowalowej i zespołu ludowego W Kuźni u Kowala.

Nie zabrakło też innych atrakcji dla młodszych i starszych. Wieczór odbył się koncert Duo Fenix - Dwa Fyniki, a później zagrał do tańca zespół Metrum.

Fotorelacja: Marcin Bawiec, Piotr Zięba, Janusz Siemek. 

Relacja filmowa. Stanisław Podraza https://www.youtube.com/watch?v=1aUeSVCQ8ZE Kanał YT

Zapowiedź wydarzenia: Dożynki gminy Ryglice w Kowalowej

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Lokalny portal informacyjny Ryglice-okolice.pl

Czytany 7239 razy
Odsłon artykułów:
17518008

Odwiedza nas 333 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…