Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Zakliczynie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania z pełnym wyposażeniem. Prezentacja pojazdu odbyła się podczas walnego zebrania sprawozdawczego. Oprócz miejscowych druhów uczestniczyli w nim również reprezentanci urzędów i instytucji, które wyłożyły pieniądze na nowy wóz strażacki.

Samochód jest wyposażony w zbiornik wody na 3 tysiące litrów, wysokowydajną pompę 2,6 tysiąca litrów na minutę, posiada całą armaturę pożarniczą oraz sprzęt ratownictwa technicznego i medycznego. Będzie służył nie tylko do gaszenia pożarów, ale do różnych innych działań ratowniczych, w tym wyjazdów do wypadków drogowych, gdyż jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ubiegłym roku uczestniczyła w 111 akcjach o różnym charakterze.

Samochód z pełnym wyposażeniem kosztował 1,4 mln zł. Tę kwotę udało się zgromadzić dzięki montażowi finansowemu. Samorząd gminy Zakliczyn przekazał 786 tys. zł, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 375 tys. zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie 100 tys. zł, Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy 75 tys. zł, Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Małopolskiego 45 tys. zł, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Gromnik 20 tys. zł, wkład własny wnieśli też strażacy z OSP Zakliczyn.

- Na strażaków ochotników z Zakliczyna, podobnie jak i z innych jednostek na terenie gminy zawsze możemy liczyć. Inwestowanie w najwyższej jakości sprzęt dla nich to inwestowanie w nasze bezpieczeństwo – podkreślił burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Przed remizą w Zakliczynie licznie zgromadzili się mieszkańcy, aby zobaczyć najnowszy zakup. Najpierw jednak zaprezentowano zabytkowy pojazd, a następnie odbył się pokaz laserowy.

W wydarzeniu uczestniczyli także reprezentanci urzędów i instytucji, które pomogły sfinansować nowy wóz strażacki – wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Przemysław Przęczek, Komendant Miejski PSP w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz, wiceprezes Zarządu Głównego OSP RP Teresa Tiszbierek i prezes WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Odsłon artykułów:
17385476

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…