Dwór w Radlnej doczeka się renowacji
Zabytkowy dwór w Radlnej, wybudowany w latach 80. XIX w., przejdzie długo wyczekiwaną renowację. Na początek wymieniony zostanie dach oraz orynnowanie, co pozwoli zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją. Prace potrwają do końca 2025 r. Wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, podkreśla, że dzięki środkom z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków udało się pokryć aż 98% kosztów całej inwestycji.
Czas czytania: 3 minuty
Wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Jak informuje Urząd gminy Tarnów, dotacja, którą pozyskał gminny samorząd, pozwoli nie tylko na prace dachowe, ale również na przygotowanie budynku do dalszej renowacji. Dwór, obecnie w fatalnym stanie, ma w przyszłości służyć celom publicznym. Mieszkańcy będą współdecydować o jego wykorzystaniu.
Historia i architektura dworu
Dwór w Radlnej powstał w stylu nawiązującym do włoskiej willi renesansowej. Niegdyś był to majątek związany z księciem Sanguszką. Budynek i otaczający go niegdyś piękny ogród przechodziły różne koleje losu, m.in. był tu folwark, stacjonowały wojska podczas II wojny światowej, a po niej funkcjonował PGR.
Zaangażowanie lokalnej społeczności
Mieszkańcy Radlnej od lat zabiegali o przejęcie i odnowienie dworu. Negocjacje cenowe trwały od 2017 r., ostatecznie nabycie posiadłości kosztowało niespełna 150 tys. zł. Sołtys Wacław Senderak zaznacza, że to temat priorytetowy dla lokalnej społeczności, która czeka na przywrócenie dawnej świetności zabytkowi.
Perspektywy na przyszłość
Kompletna dokumentacja budowlano-konserwatorska jest już gotowa. Dzięki dotacjom i wsparciu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także środkom rządowym, dwór zyska szansę na nowe życie. Renowacja przyczyni się do rozwoju turystyki, poprawy estetyki okolicy i stworzenia miejsca spotkań dla mieszkańców.