Kościół i parafia w Jodłowej

Parafia Świętego Stanisława w Jodłowej znajduje się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Pilzno. Została ona erygowana w XIII wieku.
 
Kościół pw. św. Stanisława w Jodłowej − zabytkowy drewniany kościół z XVII w., znajdujący się w centrum miejscowości Jodłowa. Obiekt ten leży na trasie szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego - trasa VIII.
Kościół wraz z otaczającym go ogrodzeniem z bramkami i kaplicami oraz cmentarzem, został w 1971 r. wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-151. Natomiast znajdujący się wokół kościoła starodrzew lipowy ma status pomnika przyrody.
 
Stary kościół w Jodłowej, fot. Ryglice-okolice.pl
Stary kościół w Jodłowej, fot. Ryglice-okolice.pl

Kościół św. Stanisława został wybudowany w latach 1670 − 1679 na miejscu poprzedniego kościoła parafialnego, zniszczonego przez pożar w 1656 roku. W latach 20. i 30. XX w. kościół został rozbudowany .

Kościół jodłowski jest barokową, trójnawową, orientowaną świątynią konstrukcji zrębowej, zbudowaną z drewna modrzewiowego i jodłowego na podmurówce z kamienia. Budynek przykryty jest dachem dwuspadowym pokrytym blachą z barokową wieżyczką sygnaturki.
Wnętrze kościoła pokryte jest polichromią figuralną i ornamentalną z 1932 r. Ołtarz główny i ołtarze w nawach bocznych wykonane są w stylu barokowym. Dwa boczne ołtarze są klasycystyczne. Ambona i chrzcielnica pochodzi z XVII w. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca klasycystyczna dzwonnica z przełomu XVIII i XIX w.

Kościół św. Stanisława stanowił od 1900 r. ośrodek kultu Dzieciątka Jezus, którego figurka była umieszczona w ołtarzu głównym. W 2008 r. została ona przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła - Sanktuarium Dzieciątka Jezus.
 
Nowy kościół w Jodłowej, fot. Ryglice-okolice.pl
Nowy kościół - sanktuarium w Jodłowej, fot. Ryglice-okolice.pl
 

Źródło: Wikipedia, www.jodlowa.diecezja.tarnow.pl
 
Odsłon artykułów:
13499186

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…