Paweł Augustyn, kandydat na burmistrza Ryglic ogłosił już swój program

16 listopada wyborcy zdecydowali, jacy kandydaci na radnych, burmistrzów, wójtów spełniają ich oczekiwania. Pomocą w tej niełatwej i jednocześnie ważnej decyzji są programy wyborcze prezentowane przez kandydatów.

Paweł Augustyn, jako pierwszy skontaktował się z naszą redakcją i przedstawił swój program na burmistrza gminy Ryglice już przed pierwszą turą wyborów samorządowych. Wydaje się, że jego pomysły są sensowne i możliwe do zrealizowania. Ostatecznie to wyborca oceni, czy jego słowa są przekonywujące, ale tak, czy tak, powinien z nimi się zapoznać przed drugą turą głosowania, która będzie miała miejsce 30 listopada.

Paweł Augustyn niesie ze sobą duży bagaż doświadczeń, w tym również w pracy samorządowej i zarządzaniu. W życiorysie czytamy, że był przez dwie kadencje prezesem Małopolskiej Izby Rolniczej, pracował w warszawskiej Izbie Rolniczej w komisjach do spraw ubezpieczeń społecznych, założył Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, był doradcą ministra, wicestarostą tarnowskim, radnym powiatu tarnowskiego przez trzy kadencje.


Jedna z wielu uroczystości odznaczenia Pawła Augustyna za działalność społeczną

Skąd pomysł na kandydowanie na burmistrza?

Mieszkańcy gminy, przedstawiciele różnych grup, środowisk zauważyli, że mam pewne osiągnięcia, doświadczenie i przychodzą, zachęcają, abym podjął się tego zadania. Jeśli wyborcy poprą moją kandydaturę, nadal będę trzymał się tej zasady - nic nie będę robił na siłę, zrobię to, na co będzie wola społeczna. Mój program to pomysł na gminę, a nie obietnica wyborcza.

Hasło wyborcze brzmi "Czas na dobrego gospodarza". Jaki powinien być gospodarz gminy?

Burmistrz jest od zarządzania i organizowania życia społecznego i gospodarczego. Ma być dostępny dla mieszkańców o każdej porze.To nie jest tak, że wszystko od razu zmienię. Każda decyzja będzie kilkakrotnie przemyślana, żeby przynosiła w przyszłości pozytywne skutki, a nie generowała kolejne obciążenia. Ważna jest tutaj zasada konsultacji społecznej. Wiele rzeczy można zrobić systemem wspólnym, gospodarczym. Mieszkańcy powinni mieć wpływ i wgląd w decyzje samorządu. Budżet obywatelski, konsultacje społeczne, spotkania z mieszkańcami, większa rola sołectw – to są elementy, które będą mi towarzyszyć, jak zostanę włodarzem miasta i gminy Ryglice.

Jakie są najważniejsze punkty programu wyborczego Pawła Augustyna – kandydata na burmistrza Ryglic?

Głównym moim celem będzie podejmowanie takich działań, aby obniżyć koszty życia i funkcjonowania dla mieszkańców. Koszty te stały się bardzo wysokie, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby je obniżyć. Najważniejszymi zadaniami, z którymi chcę się zmierzyć to: budowa oczyszczalni przydomowych, solarów, utworzenie jednostki komunalnej, dostarczenie wody z własnych ujęć, wsparcie przedsiębiorczości, uatrakcyjnienie gminy, tak, aby przyjeżdżali tu nie tylko turyści, ale także osiedlali się ludzie z zewnątrz i pojawili się inwestorzy. Chcę także usprawnić pracę Urzędu Miejskiego. Trzeba wesprzeć również sport, edukację, kulturę, straże, a w szczególności ludzi młodych, niepełnosprawnych, starszych, organizacje pozarządowe.

Przedstawię to teraz bardziej szczegółowo.


Paweł Augustyn razem z walczącymi o swoje prawa

Oczyszczalnie przydomowe

Nie wszędzie da się wejść z kanalizacją, dlatego niezbędne jest pozyskanie środków na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ teren pagórkowaty sprzyja tego typu działaniom. Chcemy zdobyć z zewnątrz fundusze na ten cel, a jeśli nie będzie to możliwe, to dofinansujemy przynajmniej projekty oczyszczalni. Należy koniecznie obniżyć kwoty za korzystanie z kanalizacji. Obecnie celowo prowadzone są prace w Lubczy - Budaki, gdzie jest stosunkowo mało mieszkańców, po to, by pozostać w Spółce "Dorzecze Białej". Czy podłączenie kilkunastu gospodarstw obniży koszty? Napewno nie. Podłączenie kilkuset gospodarstw w centrach wsi dopiero obniżyłoby je.

Jeżeli zostanie dokończona kanalizacja przez Lubczę, Wolę Lubecką do Zalasowej i będzie już obieg zamnięty, to będziemy rozważać połączenie całej gminy z Tarnowem, gdzie ścieki i woda są o ponad sto procent tańsze. Należy też renegocjować w trybie natychmiastowym ceny usług w "Dorzeczu Białej", aby były znacznie niższe.

Zakład pomocniczy

Przy urzędzie gminy powinien zostać utworzony jednoosobowy zakład pomocniczy o charakterze komunalnym, który nie będzie miał prezesa, księgowości, ale będzie podlegał bezpośrednio burmistrzowi, urzędowi, tak, aby nie robić zbędnych przetargów i nie sprowadzać firm spoza gminy. Zadania będą ustalane w urzędzie, np. koszenie poboczy, łatanie dziur w drogach, wywożenie nieczystości. Z uwagi na ukształtowanie terenu najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup ciągników. Kupimy dwa ciągniki, dwie przyczepy, beczkę, tak żeby można było sprawnie wywieź śmieci i np. żwir na drogę. Śmieci wówczas też będą mniej kosztować, obecnie ceny te są jedne z najwyższych w powiecie.

Solary

Będziemy wchodzić w odnawialne źródła energii. Będziemy chcieć ściągnąć środki na solary, te które będą ogrzewały wodę, jak i takie które wytworzą prąd.

Woda powinna popłynąć z własnych ujęć

Woda powinna być podłączona z Góry Kokocz albo z gór ryglickich do istniejących wodociągów i będzie wtedy o wiele tańsza. Po co ciągnąć uzdatniany "żur" z Białej, skoro tutaj na miejscu mamy bogate, lokalne zasoby (kilkadziesiąt źródeł) i to pod własnym ciśnieniem. Kiedy byłem wicestarostą i trwała walka o Kokocz, przeprowadzone zostały badania przez AGH w Krakowie i woda na Kokoczu, ze źródeł głębinowych, wystarczy na ponad 100 lat i zasili całą gminę. Te źródła mają wręcz charakter mineralnych. Dobrze, że obroniliśmy Górę Kokocz, broniłem jej bezwzględnie wraz z mieszkańcami, natomiast moja propozycja była taka, żeby utworzyć tam strefę ochronną dla ujęć wody. Obecna burmistrz zdecydowała, że będzie tam teren chroniony, w którym znalazły się właśnie te źródła. Teraz trzeba będzie przejść gąszcz przepisów, aby można było wykorzystać te zasoby. Jeśli się nie da tego zrobić ze względu na przepisy, to należy wykorzystać dość duże zasoby na górach w Ryglicach. Z tych miejsc czerpią już wodę mieszkańcy Żurowej. Zresztą jest wiele gmin w regionie, które posiadają własne źródła wody np. Czarna, Gromnik.


Na dożynkach prezydenckich

Rozwój przedsiębiorczości

Będziemy oferować mieszkańcom, rolnikom wstępną pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych. Jest też propozycja, aby w gminie utworzyć strefę gospodarczą, choćby niedużą, w której będą funkcjoniowały firmy, przyciągnie ona inwestorów, stworzy nowe miejsca pracy. Trzeba też spotykać się i zachęcać lokalnych przedsiębiorców do współpracy – korzystać z ich doświadczenia. Będziemy zachęcać ich, aby tam, gdzie nie jest wymagany przetarg, byli brani pod uwagę w pierwszej kolejności, natomiast tam, gdzie jest on konieczny, żeby stawali do niego. Dzięki temu podatek zostanie w gminie, a nie będzie wypływał poza jej obszar.

Oczywiście trzeba kontynuować rozpoczęte inwestycje prowadzone w gminie, np. zbiornik w Joninach. Potrzeba jednak także konkretnych zmian, np. w celu obniżenia zadłużenia. Warto np. wspólnie gospodarować mieniem gminnym, tak, aby przynosiło dochody i ułatwiało życie mieszkańcom. Chodzi tu o lasy, grunty, nieruchomości, aby nabrały wartości i można było z nich korzystać. Można tu np. pozyskać pieniądze z kilkudziesięciu hektarów lasów, które są w posiadaniu gminy, a nie są wykorzystywane - stare drzewa przewracają się. Są także zarośnięte samosiejkami działki – wystarczy o nie zadbać i sprzedać komuś, kto zechce na niej zamieszkać, albo wybuduje zakład pracy.

Usprawnienie pracy w Urzędzie Miejskim

Trzeba przeanalizować wszystkie komórki urzędu pod kątem celowości ich działania. Musi powstać Biuro Obsługi Klienta dla mieszkańców, aby skrócić czas na decyzje administracyjne. To pomoże mieszkańcom w załatwianiu spraw, a także uprości pracę urzędników. Tak zrobiłem w starostwie powiatowym – zdecydowanie usprawniłem wydawanie dokumentów rejestracji pojazdów. Gminie potrzebny jest także prawnik na etacie, który będzie udzielał darmowych porad prawnych dla tych, co gubią się w gąszczu przepisów oraz, choćby na część etatu, geodeta, który będzie miał za zadanie wytyczać drogi. To będzie rozwiązanie tańsze, niż obecnie stosowane i znacznie ułatwi życie mieszkańcom.


Spotkanie z ministrem rolnictwa

Inne ważne propozycje

W moim programie znalazło się także miejsce na takie istotne wymiary naszego życia społecznego, które podniosą standard gminy. W dziedzinie edukacji jest to np. pomysł wspierania zdolnych uczniów poprzez stypendia. Chcę współpracować ze związkami i organizacjami pozarządowymi, szczególnie dotyczącymi osób niepełnosprawnych i podtrzymania tradycji oraz rodzimej kultury. Chcę wspierać sport, lokalne jednostki OSP. To oni często mówią mi o problemach i są dla mnie ważne, przecież tu mieszkam.

Mam pomysły na uatrakcyjnienie gminy poprzez np. budowę ścieżek rowerowych, tarasów widokowych itd. W gminie jest mało przedsiębiorstw, to obszar typowo rolniczy, trzeba więc promować go nie koniecznie poprzez duże imprezy - wystarczy tylko jedna w roku, z przeciętną gwiazdą, żeby nie zabierano pieniędzy na zewnątrz i nie promowano siebie. Ważniejsze jest wsparcie dla lokalnych zespołów, grup, inicjatyw, które promują nas na zewnątrz. Należy tak promować Ziemię Ryglicką, aby faktycznie ludzie z zewnątrz chcieli tu zamieszkać i kupować tutaj nieruchomości.


Na obradach w Senacie RP

Czy wieloletni radny powiatowy chce współpracować z powiatem?

To ważne pytanie. Ziemia Ryglicka – Ziemia Tarnowska to komitet wyborczy, z którego startuję. Kandyduję także do powiatu. W gminie powinna być koordynacja działań między tą jednostką a powiatem tarnowskim począwszy od sprawach gospodarczych, aż po kulturę, edukację, turystykę, służbę zdrowia. Będziemy wchodzić w różnego rodzaju projekty z innymi samorządami np. przy solarach, sprawach rolniczych. Tutaj mam spore doświadczenie i chętnie podzielę się nim dla dobra naszej lokalnej społeczności.

Zapraszam wszystkich do głosowania na mnie.


W trakcie uroczystości Powiatu Tarnowskiego

Fotografie pochodzą ze zbiorów Pawła Augustyna

Zobacz także wywiad w Tarnowska.tv:



Redakcja Ryglice-okolice.pl zachęca kolejnych kandydatów (na burmistrza, radnych) do przedstawiania swoich programów wyborczych. Kontakt


Odsłon artykułów:
17730125

Odwiedza nas 88 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…