Geografia Bistuszowej

Położenie
49°53?6?N, 21°5?38?E
Miejscowość położona jest na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Część północna Bistuszowej znajduje się na drobnych wzniesieniach i dolinach. Część południowa miejscowości leży w odrębie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, który znajduje się grzbiecie najwyższych wzniesień w okolicy. W pobliżu wznoszą się: Brzanka 536 m npm, Wielka Góra Uniszowska 432, Ptasznik 451. W okolicy znajdują się obniżenia terenu- Kozłowe Doły i Jar Buczeński w Uniszowej.
 
Rzeki, zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilka potoków. Największy płynie od Uniszowej- potok Szwedka, który wpada do rzeki Białej w Kielanowicach k/ Tuchowa. Innym większym ciekiem wodnym jest Potok Uniszowski. Wszystkie wody spływają do Szwedki, która jest dopływem Białej a ta z kolei wpada do Dunajca. Bistuszowa posiada także stawy.
 
Lasy
Ogólnie teren nie jest bardzo zalesiony, choć w dawnych czasach było tu wiele lasów. Obecnie najwięcej fragmentów leśnych jest na wzniesieniach w południowej części miejscowości. W Bistuszowej znajduje się zabytkowy park podworski.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy od wschodu z Uniszową. Graniczy także z miejscowościami gminy Tuchów: od południa z Jodłówką Tuchowską, od północnego zachodu z Tuchowem, od południowego wschodu z Burzynem.

Niektóre przysiółki: Skrzydłowa, Podlesie, Kopaliny.
 
Powierzchnia: ok. 8km2
 
Liczba ludności: ok. 630
 
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17598202

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…