sobota, 12 listopad 2022 18:15

Świętowanie Niepodległości w Tuchowie

Napisał

Gmina Tuchów świętowała 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na tuchowskim rynku, odnowionym cmentarzu wojennym oraz w muzeum.

W gminie Tuchów obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Następnie na tuchowskim rynku odśpiewano hymn narodowy, a potem udano się na cmentarz wojenny nr 158 na Garbku w Tuchowie.

Ksiądz Proboszcz poświęcił odnowiony cmentarz, następnie wszystkie delegacje złożyły wieńce, oddając hołd poległym za naszą niepodległość. Tradycyjnie już Waldemar Dusza odczytał Apel Poległych. Nie zabrakło wspaniałej, rodzinnej, ciepłej atmosfery, żołnierskiej grochówki, kiełbaski z ogniska, wspólnych śpiewów przy akompaniamencie Bogumiły Chrzanowskiej i ks. proboszcza.

Odnowienie cmentarza było możliwe dzięki inicjatywie i staraniom Aleksandra Kajmowicza. Prace trwały kilka lat. Dzięki funduszom wojewody małopolskiego, gminy Tuchów, a także pracy społecznej Aleksandra Kajmowicza i wielu okolicznych mieszkańców, to miejsce jest dzisiaj odnowione. Na tę okoliczność burmistrz Magdalena Marszałek razem z przewodniczącym Stanisławem Obrzutem obdarowali Aleksandra Kajmowicza okolicznościowym ryngrafem i flagą z Kancelarii Rady Ministrów.

Tuchów świętował także w czwartek. W tym dniu odbyła się IV Niepodległościowa Noc Muzeum w Tuchowie. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy gminy i goście mogli uczestniczyć w wieczornym spacerze „Od Sokoła do Izby Pamięci w CKZiU” prowadzonego przez Lilianę Lipkę, wysłuchać koncertu piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu Alicji Stanisławczyk – Karwat i zespołu muzyków Edwarda Wnęka, Kazimierza Króla, Rafała Pawlaka, Bogdana Kołodziejczyka, wziąć udział w licznych konkursach, przysiąść wspólnie w kawiarence przy kawie, herbacie, a także przy klimatycznej muzyce Pauliny Kloch, Jowity Grzebień i Magdaleny Giemzy, a dla najmłodszych zostały przygotowane warsztaty.

Z kolei w piątek powiat tarnowski obchodził Piknik Niepodległościowy w Tuchowie. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Tuchowie. Przy sanktuarium podczas świętowania można było posłuchać koncertów z patriotycznym repertuarem. Były występy artystyczne, pokaz służb mundurowych, sprzętu oraz wyposażenia, miasteczko kawaleryjskie, mobilny punkt rekrutacyjny. Na uczestników czekała prawdziwa żołnierska grochówka oraz poczęstunek przygotowany przez KGW. 

Inf.: Urząd Miejski w TuchowieStarostwo Powiatu Tarnowskiego

Zdjęcia z pikniku.: Krzysztof Jasiński

Czytany 679 razy
Odsłon artykułów:
17474152

Odwiedza nas 320 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…